Deniz’i katleden erkeğe emsal ceza

  • 14:33 7 Aralık 2017
  • Hukuk

 

BURSA - Deniz Güneş’i katleden Mehmet Adıyaman tahrik ve iyi hal indirimi uygulanmadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 
 
Bursa’da 3 ay önce evlenen Deniz Güneş ve Mehmet Adıyaman bir süredir ayrı yaşıyordu. “Daha fazla dayanamayacağım sana ve laflarına. Yoruldum ben” yazılı bir not bırakarak evden ayrılan Deniz’in, Mehmet tarafından defalarca fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bırakıldığı öğrenildi. Mehmet, ailesinin evine dönen Deniz ile görüşerek barışma teklifinde bulundu. Deniz’in, teklifini kabul etmemesi üzerine yeniden görüşmek isteyen Mehmet parka çağırdığı Deniz’i katletti.  Cinayetten sonra polise teslim olan Mehmet Adıyaman, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
 
İndirim almaya çalıştı
 
Hakkında, Bursa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'ağırlaştırılmış ömür boyu hapis' cezası istemiyle dava açılan tutuklu Mehmet, karar duruşmasında, Deniz’in eve dönme teklifine olumsuz yanıt verdiğini belirterek kendisini tahrik eden sözler sarf ettiğini ileri sürdü. ‘Pişman’ olduğunu iddia eden Mehmet, haksız tahrik indirimi alabilmek için çabaladı. 
 
Tahrik unsuru yok
 
Geçen ay görülen davada savcı, Deniz’i katleden Mehmet’in 'eşini kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Savcı, Deniz’in sözlerinin tahrik unsurunu olmadığını belirtti. 
 
İndirim uygulanmadı
 
Sanık avukatı Kemal Cömert, cinayetin 'tahrik altında işlendiği ve yaralama kastı ile meydana geldiği' şeklinde değerlendirilmesini talep etti. 
 
Mahkeme heyeti, kısa bir aradan sonra açıkladığı kararında, sanık Mehmet Adıyaman´a tahrik ve iyi halden indirim uygulamayarak, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.