Sanat, sohbet, çay: Hermel Cafe Sanat Evi

  • 09:18 22 Aralık 2017
  • Kültür Sanat

 

 
 
Filiz Zeyrek
 
ADANA - Hermel Cafe Sanat Evi’ni diğer kafelerden ayıran sadece zengin menüsü değil, kültür ve sanata verdiği önem. Kafe kültürüne alternatif bir güzellik katmaya çalıştıklarını belirten Bahar Bozkurt, sanatla harmanlanmış sıcak bir sohbet isteyenlerin Hermel Cafe’yi ziyaret etmesi gerektiğini söyledi. 
 
Adana’nın Seyhan İlçesinde bulunan Kuru Köprü Mahallesi'nde yaklaşık bir aydır faaliyette olan Hermel Cafe Sanat Evi, kafe kültürüne farklı bir renk katıyor. Sıcak ve soğuk meşrubatların yanı sıra birbirinden lezzetti yiyecekler ile menüsünü oluşturan kafede, çeşitli sanat dallarında dersler veriliyor. Konuya ilişkin bilgi veren ve kendisi de tiyatrocu olan Bahar Bozkurt, “Kafemizde vereceğimiz erbane, bağlama, tiyatro, folklor, koro ve şan dersleri için kayıtlar başladı” dedi. 
 
'Yeme, içme mekanı algısı kırılıyor'
 
Kafe deyince akıllara gelen kapalı ortam ve sadece yeme içme mekanı algısını kırmaya çalıştıklarını ifade eden Bahar, “Bilindiği gibi toplumun sosyalleşme alanlarından biri de kafelerdir. Maalesef geçler bu ortamlarda olumsuz şekilde etkileniyor. Farklı kötü alışkanlıklara bulaşıyorlar. Bizde gençlerin kendini koruyabileceği rahat bir ortam kurmak istedik ve alternatif bir kafe açtık” dedi. 
 
Herkese açık
 
Asimilasyon ve uyuşturucunun kol gezdiği mekanlara karşı çok daha farklı bir ortam yarattıklarını söyleyen Bahar, “Yozlaşmaya, asimilasyona ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara karşı gençlerin sanat yapabileceği ve kendi kültürlerini yaşatabileceği bir ortam oluşturduk” diye konuştu. Kafeye sadece gençleri değil hemen herkesi davet eden Bahar, sanat ile harmanlanan sıcak bir sohbet isteyenler için kafenin ziyaret edilmesi gerektiğini belirtti.