2 yılın ardından: Taybet İnan vurulduğu yerde anıldı

  • 13:18 22 Aralık 2017
  • Güncel

 

ŞIRNAK-  Silopi'de 14 Aralık 2015 tarihinde yaşamını yitiren ve cenazesini 7 gün 7 gece sokakta kalan Taybet Anne vurulduğu yerde karanfillerle anıldı. Onlarca kadının katıldığı anma polis ablukası ve müdahalesine rağmen zılgıt ve " Şehit Namirin" sloganları ile yapıldı. 
 
Şırnak’ın Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 5’inci gününde öldürülen ve cansız bedeni 7 gün boyunca sokak ortasında bekletilen 57 yaşındaki Taybet İnan (Taybet Ana) ve kayını Yusuf İnan'ın (53) ölümü ikinci yılına girdi. İkinci yılında olmasına rağmen dosyasında en ufak bir ilerlemenin olmadığı Taybet Ana için TJA öncülüğünde onlarca kadın açıklama yapmak için Silopi'de Taybet İnan'ın vurulduğu sokakta bir araya geldi. 
 
Anmaya HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, DTK Eş Başkanı Leyla Güven, HDK Eş Başkanı Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ruken Emine Akça, DTK Divan Üyeleri Saliha Aydeniz, Mekiye Güzel, DBP ile HDP il ve ilçe örgütlerinin yanı sıra Şırnak ve Mardin'den de barış anneleri katıldı. Yoğun polis ablukası eşliğinde Taybet Ana'nın vurulduğu sokağa giden heyet, saygı duruşunda bulunduktan sonra Taybet Ana'nın vurulduğu sokakta 7 gün kaldığı yere karanfil bıraktı. Kadınlar karanfil bırakırken zılgıt çekip " Şehid namirin" sloganı attı. 
 
‘Katliamı unutmayacağız’
 
Burada ilk olarak konuşan Barış Annesi Emine Deniz, Taybet Ana'nın da kendileri gibi bir barış annesi olduğunu hatırlatarak, "Oda bizler gibi barış annesiydi. Oda barış istiyordu elinde ne silah ne de başka bir şeyi vardı. Ona bu yapılanı kınıyoruz bu yapılanı da sonsuza kadar unutmayacağız" dedi. 
 
‘Katliamın hesabını soracağız' 
 
Barış Annesinden sonra söz alan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Taybet anaya yaşatılanların büyük bir insanlık krizi olduğunu söyledi. Cizre’de halk ve devlet arasında büyük bir çatışma yaşandığını dile getiren Serpil, “Halkı sindirmeye yönelik büyük bir müdahale ile karşılaştık. Burada Taybet Ana evinden komşusuna giderken keskin nişancılar tarafından vuruldu. Kendine yardıma gelen kayını katledildi eşi de yaralandı. Burada onun cenazesi 7 gün 7 gece sokakta kaldı. Bütün dünya bunu gördü ve biliyor. Türkiye halkının da buna gözünü kulağını açması gerek. Bizler bunun hesabını elbet soracağız" diye konuştu. 
 
‘Yapılan müdahale hukuksuzdur’
 
Konuşmasına devam ederken polisler tarafından susturulmaya çalışılan Serpil, konuşmasına devam ederken HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik ve polisler arasında kısa bir atışma yaşandı. Müdahaleye rağmen sözlerine devam eden Serpil, "Burada bize yapılan müdahale hukuksuzdur. Kimse katliamın hesabını sormamıza engel olamayacaktır. Mutlaka hesabını soracağız. Bu ölümlerinde bu müdahalenin de hesabını sormaya devam edeceğiz" dedi. 
 
Konuşmanın ardından kadınlar "Şehit Namirin" sloganı atarak Taybet Ana'nın evine geçti. 
 
'Bu bizim değil Türk devletinin ayıbıdır' 
 
Taybet ananın evinde heyet adına konuşan DTK Eş Başkanı Leyla Güven, "Taybet Ana Kürdistan direnişinde yaşamını yitirdiğin de bir sembol oldu. Bu bizim değil Türk devletinin ayıbıdır. Biz buradayız Silopi'de ki direnişi anıyoruz. Taybet Ana şahsında Seve, Pakize ve Fatma'ları da anıyoruz" diye kaydetti.
 
Heyet ardından yasak sırasında yaşamını yitiren Heci Melle Hesen ve Pakize Nayır'ın evini ziyaret etti.