Kadınlardan çağrı: Birbirimizin gücünü diğeriyle çoğaltalım

  • 10:58 23 Aralık 2017
  • Güncel

 

DİYARBAKIR - "Kürt kadınları süreci tartışıyor" adlı buluşmada bir araya gelen çok sayıda kadın, "Birbirimizin gücünü diğeriyle çoğaltalım" çağrısı yaptı. 
 
Kürt iş kadını Ferda Cemiloğlu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eşbaşkanı Eren Keskin, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, kadın aktivist Gülten Kaya, gazeteci-yazar Nurcan Baysal, Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER) Yönetim Kurulu üyesi Yüksel Genç, sanatçı Mizgin Tahir, kadın aktivist Duysal Karataş'ın çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, kadına yönelik her türlü şiddet ve kırım politikalarına karşı Kürt kadınlarının ulusal birlik çerçevesinde mücadelelerini tartıştı. 
 
"Kürt kadınları süreci tartışıyor" adıyla Demir Otel'de gerçekleşen buluşmaya, kadınlar yöresel kıyafetleriyle katıldı. Buluşmanın yapıldığı salona, "Biz buralıyız ve buradayız" pankartı asıldı. Açılış konuşmasının ardından saygı duruşuyla başlayan buluşmada, Duysal Karataş, çağrı metnini Kürtçe ve Türkçe olarak okudu.  
 
Çağrı metninde şu ifadelere yer verildi: 
 
"Biz dünyanın her yerine ayak basmış, her yerinde hayatlar kurmuş, her halkın, her hakkın tarafında durmuş, bu kadim topraklarda yaşayan kendi ana yurdumuzda her taş, her çiçek, her insan, her renk, her gözyaşı, her emek, her öfke ve sabır hakkımız olan her bir güneşli gün için üreten ve koruyan Kürt kadınları olarak tarihimize ve geleceğimize karşı olan sorumluluk duygularımızla yan yana geleli, kol kola girelim. Kelimelerimizi ve kalplerimizi buluşturalım diyoruz.
 
'Birbirimizin gücünü diğeriyle çoğaltalım'
 
Bize yazılmış bu kara yazı yok! Her bir parçamızla gökyüzüne merdiven dayayalım ve yazımızı kendimiz yazalım o beyazlığa. Yas tutmaktan yorulan tüm kadınlara çağrımızdır: Birbirimizin gücünü diğeriyle çoğaltalım.
 
Zor zamanlardan halkımızın geleceğine dair sözümüzü söyleyerek çıkalım. Buyurun; kendimizi, yurdumuzu, yolumuzu, yörüngemizi konuşmaya yaratıcı zekamızla yeni ufuklar açmaya..."
 
Çağrı metninin okunmasının ardından Kürt kadınlarının mücadelesini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.  
 
Kadınların buluşması, yapılan tartışmalarla basına kapalı devam etti.