Bu ekmeklerin tadı başka: Hamuru kadın dayanışması ile yoğuruyorlar

  • 09:02 29 Aralık 2017
  • Emek/Ekonomi

 

Melike Aydın 
 
DERSİM - Emekle yoğurdukları hamurları ekmeğe dönüştürerek geçimlerini sağlayan Medine ve Hatice, kadın dayanışmasına dikkat çekerek, “Kadınlar korkularını birbiri ile dayanışarak aşabilir” diyor. 
 
Dersim merkeze bağlı Ali Baba Mahallesi’ni sımsıcak ve taptaze ekmek kokusu sarmış… Bu kokuyu takip ederek kaynağına ulaşmaya çalışıyoruz. Emekle yoğrulmuş taze ekmek kokusu bizi Medine ve Hatice Akbayır isimli iki kadına ulaştırıyor. Hatice ve Medine için yaptıkları iş çok önemli. Çünkü “Erkek para kazanır kadın ev işleriyle uğraşır” algısını beraber ekmek yapıp satarak ve mahalledeki kadınlarla dayanışarak kırdıklarını söylüyorlar. 
 
‘Engel de destek de olmadı’
 
Bir buçuk aydır bu işi yaptıklarını dile getiren Medine, önceden “Evin sorumluluğunu erkekler alır” diye düşündüğünü fakat bu anlayışını yıktığını belirtiyor.  Gecenin geç saatlerine kadar ekmek taşıdığı zamanlar olduğunu ifade eden Medine, “Evet eşim engel olmadı ama destek de olmadı” diyor. Medine, kadınların kendi güçlerine inanması gerektiğinin de altını çiziyor. 
 
‘Kendimle gurur duyuyorum’
 
Dersim’de yaşamın çok pahalı olduğunu, işsizliğin çok yüksek olduğunu buna karşılık ücretlerin çok düşük olduğunu söyleyen Hatice, “Ben kendimle gurur duyuyordum çünkü evlatlarıma helal ekmek götürüyordum. Bence kadınlar korkularını birbiri ile dayanışarak aşabilir” diyor. Kadınların ortak kurduğu kurumlar ile dayanışma duygusu yaratması gerektiğine dikkat çeken Hatice, “Satış yaptığımız çocukların sevgisi bize cesaret veriyor” diye belirtiyor.
 
Sistemin kadına ve erkeğe aynı işi yaptırdığını fakat erkeklerin daha fazla ücret aldığını dile getiren Hatice, “Bu zamana kadar odun taşıdım, temizlik yaptım, tarlada çalıştım… Kadınlar her işi yapabilecek güçtedir ama erkekler için aynı şey geçerli değil” diyor.