Kriz hayvanların samanını vurdu!

  • 09:01 30 Aralık 2017
  • Emek/Ekonomi

 

Dilan Babat 
 
ARDAHAN - OHAL koşullarında eylem yapmak, OHAL koşullarında açıklama yapmak, OHAL koşullarında cezaevinde olmak… diye sıralanan listeye bir de OHAL koşullarında hayvancılık yapmak eklendi. OHAL’in ekonomiyi olumsuz etkilediğini ifade eden Mücevher Yıldız, Ardahan halkının tek geçim kaynağı olan hayvancılığın bitme eşiğine geldiğini belirtti. 
 
AKP’nin 15 Temmuz darbe girişimini bahane ederek ilan ettiği OHAL ve derinleşen savaş politikaları ekonomiyi de olumsuz etkiliyor.  Saman fiyatlarının pahalılığından kaynaklı küçük ve büyük baş hayvanlar aç kalırken, hayvancılık yaparak geçimini sağlayan yurttaşlar da mağdur. Özellikle Ardahan’da, kendilerine hayvancılık yapmak dışında başka alternatif sunulmayan yurttaşlar saman fiyatlarına getirilen zamlardan şikâyet ediyor. 
 
Sabahtan akşama kadar hayvanlarla ilgileniyor
 
Ardahan’ın Atatürk Mahallesinde yaşayan Mücevher Yıldız, 20 yıldır geçimini hayvanlara bakarak sağlıyor. Hayvanları için akşam geç saatlere kadar ahırda kaldığını ifade eden Mücevher, bir gününü şöyle anlatıyor: “Kış aylarında havanın aydınlanması ile birlikte ahıra gidip hayvanların otlarını veriyorum.  Hayvanları birkaç saat dışarı çıkarıyorum, sonra ahırı temizliyorum.  Bunun yanı sıra birde tavuk ve kaz bakıyoruz.”
 
Ardahan halkının tek geçim kaynağının hayvancılık olduğunun altını çizen Mücevher, “Hayvancılık yapmazsak aç kalırız. Hayvanlardan süt ve peynir elde ediyor, sonrasında yoğurt yapıyorum” diyor. 
 
‘Kriz, hayvanın samanını da vurdu’
 
Eskiye oranlar satışların çok düşük olduğunu dile getiren Mücevher, “Ekonomi büyüyor diyorlar ama biz küçülüyoruz. Tek geçim kaynağımız olan hayvancılık da ekonomik kriz yüzünden bitme eşiğine geldi. Yaz ayında satın aldığımız samanlar kışın yetmiyor” diye belirtiyor. 
 
OHAL’in ekonomik etkisinden de bahseden Mücevher, “İnsanların ihtiyaçları artıyor da hayvanların artmıyor mu? Kriz, hayvanların samanına vurdu. Eskiye oranlara saman fiyatlarında büyük artış var. Hayvan bakımı zaten zor ama OHAL koşullarında daha da zor” diyor.