Kadınlardan Diyanet'e:'Kadın Hükmünde Kararname' ile mühürlenmiştir

  • 10:12 3 Ocak 2018
  • Güncel

 

ANKARA-Diyanet İşleri Başkanlığı'nın önüne giderek eylem kadınlar, "İstismarcı Diyanet 'Kadın Hükmünde Kararname' ile mühürlenmiştir" dedi. Eylem yapan 6 kadın gözaltına alındı. 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinde, çocuk istismarını teşvik eden çocuk yaşta evlendirilmelerin önünü açan paylaşımına ilişkin kadınlar dün gece alanlara çıktı.Sosyal medya da #DiyanetKapatılsın etiketi ile tepkilerini dile getiren kadınlar, dün dece de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın önüne geldi. Halkevci Kadınlardan oluşan bir grup, başkanlık önünde "Diyanet elini hayatımdan çek" sloganı atarak, "İstismarcı Diyanet, Kadın Hükmünde Kararname ile mühürlenmiştir" pankartı açtı. Kadınlar, "Gericilikle, kadın düşmanlığıyla, fetvalarınızla kadınları yönetemezsiniz. .izin vermeyiz. Kadınlar izin vermeyecek. Kadınlar kadın düşmanı tüm politikalarınızın karşısında. Tüm gerici politikalarınızın karşısında durarak hesap soracağız" dedi. 
 
Kadınlar daha sonra "Gericilikle, istismarla, tacizle, tecevüzle, şiddetle, ensestle, kadın düşmanlığıyla, çocuk düşmanlığıyla yönetemezsiniz" ve "Kadın yaşam özgürlük" sloganı attı. 6 kadın daha sonra polisler tarafından gözaltına alındı.