‘Çocuklarımızı incitmelerine izin vermeyeceğiz’

  • 09:09 8 Ocak 2018
  • Güncel

 

Filiz Zeyrek
 
ADANA - AKP hükümeti tarafından hayata geçirilen “tek tip” kıyafet dayatmasına tepki gösteren tutsak yakınları, “Bedeli ne olursa olsun çocuklarımızı incitmelerine izin vermeyeceğiz” diyerek, uygulamanın derhal geri çekilmesini istedi. 
 
AKP hükümetinin 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile cezaevlerinde hayata geçirmek istediği “tek tip”  kıyafet dayatmasına karşı bir tepki de Adana’daki tutsak yakınlarından geldi. “Te tip” dayatmasına çocukları ile birlikte direneceklerini söyleyen aileler, “Bedeli ne olursa olsun çocuklarımızı incitmelerine izin vermeyeceğiz” diyerek, uygulamanın derhal geri çekilmesini istedi. 
 
Tutsak yakınlarına çağrı 
 
“Çocuklarımızla kefen giyinmeye hazırız” diyen Saadet Eye isimli tutsak yakını, “tek tip” kıyafet dayatmasının insanlık suçu olduğunu söyleyerek, “FETÖ bahane, asıl amaçları siyasi tutsakları teslim almak” ifadelerini kullandı. Tutsak yakınları olarak “tek tip” kıyafet uygulamasını asla kabul etmeyeceklerini söyleyen Saadet, “Bedeli ne olursa olsun dayatma karşısında zindanlarla birlikte direneceğiz. Şuan bile zindanlarda direniş sesi yankılanmaya başladı. Tüm onurlu ailelere sesleniyorum; haklı davamız ve onurumuz için zindanlarla direnelim” çağrısında bulundu. 
 
Son damla!
 
“Onurlu bir yaşam için direnmeye biz de varız” diyen Esma Günsel isimli tutsak yakını ise, “Kanımızın son damlasına kadar direnişe geçen tutsaklarımızla birlikte olacağız” diye konuştu. Cezaevlerindeki tutsakların “tek tipe” karşı aldıkları görüşe çıkmama kararını da hatırlatan Esma, “Hükümet bu ülkeyi bir yıla aşkın süredir korkusundan OHAL ile yönetiyor. Her yer kalekola çevrilmiş. ‘Tek tip’ kıyafet son damladır artık. Bizler aileler olarak tutsakların alacağı kararın arkasında olacağız, ‘tek tip’ kıyafeti kabul etmeyeceğiz, direneceğiz” ifadelerini kullandı.