Kelepçeli muayeneyi kabul etmeyen hasta tutsak tedavi edilmedi

  • 09:01 12 Ocak 2018
  • Güncel

 

MARDİN - Böbrek yetmezliği bulunan hasta tutsak Berivan Bayındır, sürgün edildiği Bayburt Cezaevi’nde kelepçeli muayene dayatmasını kabul etmediği için tedavi edilmeden cezaevine geri gönderildi. 
 
Bayburt Cezaevi’nde bulunan Zihinsel Engelliler Öğretmeni böbrek yetmezliği hastası tutsak Berivan Bayındır tedavi edilmiyor. Yaklaşık bir buçuk yıldır tutuklu bulunan Berivan’ın tedavi görmek için yaptığı başvuruların üçü de cezaevi yönetimi ve doktorlar tarafından, “Sen de bu hastalık yok” denilerek reddedildi. Berivan, muayene olmak için gittiği hastanede de kelepçeli muayene dayatmasını kabul etmediği için tedavi olmadı.  
 
Tedavisi yapılmıyor
 
Bir yıl önce Mardin E Tipi Cezaevi’nden Bayburt Cezaevi’ne sürgün edilen ve böbrek yetmezliği hastalığından dolayı her geçen gün kilo kaybeden Berivan, kesinleşen cezası gerekçe gösterilerek tahliye de edilmiyor. Durumu her geçen gün kötüleşen ve acilen ameliyat olması gereken Berivan’ın rutin tedavisi dahi cezaevi doktorlar tarafından sürekli erteleniyor. 
 
Muayene edilmeden geri döndü
 
Israrlı başvurularının ardından geçtiğimiz hafta elleri kelepçeli bir şekilde ring aracında hastaneye götürüldüğü öğrenilen Berivan, kelepçe çıkarılmadan muayene edilmek istendiği için duruma tepki gösterdi. Kelepçe ile muayene dayatmasını reddeden Berivan, doktorlar tarafından kontrol edilmeden tekrar cezaevine geri gönderildi. 
 
‘ Zor koşullarda yaşamını sürdürüyor’
 
Geçtiğimiz haftalarca kızının açık görüşüne giden anne Meryem Bayındır, tek tip elbise dayatması yüzünden tutsakların bir daha görüşe çıkmama kararı aldığını belirterek, “Kızımın durumu zaten kötü. Tedavi başvurusu en son kabul edilmiş ama kelepçe ile dayatmak nedir. Bu kabul edilemez. Durumu hala aynı kötü her yarım saatte bir su içmesi gerekiyor.  Diğer tutsaklardan yardım alarak yaşamını sürdürüyor ve her geçen gün de zayıflıyor. Cezaevindeki bütün elbiseleri almışlar. Onlara çok az şey bırakmışlar. Hem hastaneye götürmüyorlar hem de bu baskı yapıyorlar. Bu daha ne kadar sürecek” diye sorarak,  baskıların son bulmasını istedi.