KJA Dergisi Yazı İşleri Müdürü'ne para cezası

  • 09:03 12 Ocak 2018
  • Hukuk

 

DİYARBAKIR - KJA Dergisi Yazı İşleri Müdürü Helin Tolan hakkında, “örgüt propagandası” iddiasıyla açılan davada Helin’e 20 bin 80 TL para cezası verildi. 
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK)  ile kapatılan Kongreya Jinên Azad’ın (KJA) Dönem Sözcüsü ve KJA Dergisi İmtiyaz Sahibi Ayla Akat Ata ile derginin Yazı İşleri Müdürü Helin Tolan hakkında, “örgüt propagandası” iddiasıyla açılan davada Helin’e 20 bin 80 TL para cezası verildi. Davanın 5 Haziran 2017’de görülen duruşmasında, Mart-Nisan 2016 sayısında yayınlanan yazılardan dolayı "örgüt propagandası" yaptığı gerekçesiyle Helin'e 1 yıl 8 ay hapis cezası veren mahkeme, cezayı ertelemedi. Helin'in Avukatı Serhat Karaşin, Antep İstinaf Mahkemesi'ne başvurarak karara itiraz etti.  İstinaf Mahkemesi, Helin'in daha önce ceza almadığını bu nedenle cezanın ertelenmesi gerektiğini belirterek, kararı bozdu.
 
Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi 28 Aralık 2017 tarihinde davanın duruşması yeniden görüldü. Duruşmaya Helin katılmazken Avukatı Serhat Karaşin katıldı. Mahkeme Helin hakkında, "örgüt propagandası" iddiasıyla 3713 sayılı yasanın 6. maddesi kapsamında 20 bin 820 TL adli para cezası verilmesine hükmetti. 
 
Katliamı kınamak suç!
 
Söz konusu iddianamede derginin 3, 6, 7, 8, 14 ve 23'üncü sayfalarında bulunan yazılara da yer verildi. Ceza gerekçesi yapılan derginin 3’üncü sayfasında yer alan, "Komplo Erkek Devletin Stratejisidir" başlıklı yazıda "Sakine Cansız'a uygulanan soykırım politikası 15 Şubat Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'a yapılan komplonun tarihçesi, bin yıllardır kadının komplolara direniş tarihidir. Sakine Cansız, Leyla Şeylemez ve Fidan Doğan'ın komployla katledilmesini lanetliyorum” ifadelerine yer verildi. 
 
6,7 ve 8'inci sayfada yer alan 'suç' unsuru!
 
6,7,8’inci sayfalarda "Küllerinden Yeniden Doğmak" başlığıyla yer alan yazıda ise, "Tüm evrensel hak ve hukukun ayaklar altına alındığı bir komplo ile 15 Şubat'ı 16'sına bağlayan gecede Öcalan'ın Türkiye'ye teslim edildiği zamandan bu yana aslına bakarsanız ne 3. Dünya savaşı ne de PKK'ye dönük komplonun sürdürülebilirliği durdu” ifadeleri kullanıldı. 
 
YPJ'lilerle röportaj yapmak özendiriyormuş!
 
Yine 14’üncü ayfada Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ın cenaze töreninde içinde sarı, kırmızı, yeşil renklerin bulunduğu fotoğrafa yer verilmesi suça gerekçe yapılırken, 23’üncü sayfada ise,"Özgür Kadın Kültürü" başlıklı yazıda ailesi tarafından zorla evlendirilmek istenen 16 yaşında Çiçek'in evini terk ederek YPJ'ye katılmasına dergide yer verilmesinin insanları örgüte destek verme ve katılma bağlamında “özendirme” olarak ele alındı.