Cizre'de ilkokul öğrencisi uyuşturucu madde satmaya zorlandı!

  • 09:07 12 Ocak 2018
  • Güncel

 

ŞIRNAK - "Sokağa çıkma yasağı"nın ardından abluka altına alınan Cizre'de uyuşturucu madde satışı ilkokul öğrencilerine kadar uzandı. Konak Mahallesinde bulunan bir ilkokulda 10 yaşındaki bir çocuk uyuşturucu madde satması için kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tehdit edildi. 
 
Öz yönetim direnişinin ardından ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” sürecinde ağır silahlarla yıkılan Şırnak’ın Cizre ilçesinde ablukanın ardından artan uyuşturucu madde satışı ilkokul öğrencilerine kadar uzandı. Neredeyse her sokağında bir karakol ve polis noktası bulunan ilçede artan madde kullanımı ise ilçedeki aileleri tedirgin ediyor. Konak Mahallesi’nde bulunan Şehit Polis Ahmet Toprakoğlu İlkokulu’nda yaşanan olayı JIN NEWS’e anlatan mahalle sakinleri, okulun önüne gelen siyah arabası olan orta yaşlı bir erkeğin küçük çocuklara “şeker” diyerek uyuşturucu madde sattığını söyledi.  Mahalleli, aynı erkeğin 10 yaşlarındaki bir çocuğu, “Seni ve aileni öldürürüm, seni kaçırırım” diyerek, arkadaşlarına da uyuşturucu madde vermesi için tehdit ettiğini öne sürdü. 
 
Olayı anne ortaya çıkardı
 
Daha rahatsızlanan ve ailesi tarafından hastaneye kaldırılan çocuğun vücudunda da madde izine rastlandı. Yaşadığı olayı tehdit edildiği için kimseye anlatamayan çocuk, annesinin mücadelesi sonucunda her şeyi tek tek anlattı. Oğlunun çantasında 170 TL para bulan anne, okula giderek müdürden güvenlik kamerası kayıtlarını istedi. Bir süre okulun kapısında bekleyen anne, oğlunun okul çıkışında tanımadığı biri tarafından zorla bir arabanın arkasına götürüldüğünü ve aradan 10 dakika geçtikten sonra yeniden yola çıktığını görerek, olayı okul yönetimine bildirdi. 
 
Toplantı yapıldı 
 
Öğrenci ve öğretmenlerin olayı öğrenmesinden sonra mahalle halkı ve velilerle bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda öğrencilerin okula yalnız gönderilmemesi gerektiği vurgusunu yapan okul yönetimi, olayın polise intikal ettiğini söyledi. 
 
‘Oğluma tehditle uyuşturucu verildi'
 
Bir hafta önce yaşanan olaydan sonra çocuklarına okula tek başına göndermeyen  B.D., olayı şu şekilde anlattı: “Oğlum 5’inci Sınıf öğrencisi bir hafta önce okuldan geldi. Akşam yemeğine oturduk. Cebinde 5 lira 50 kuruş vardı. Nerden geldiğini sorunca ‘anne bir adam geldi okula ders arasıydı. Bana annen sana para gönderdi dedi. Bende annem bana para göndermez hem seni tanımıyorum sen kimsin dedim. Cevap vermedi parayı bahçeye attı gitti. Bende aldım’ dedi. Oğlum o günden sonra bana sürekli ‘benimle okula gel’ diyordu. Bir korkusu vardı ama bilmiyordum. Bir gün elbise yıkarken cebinde uyuşturucu buldum. Oğlumu karşıma alıp sorduğumda bir hafta önce başından geçen her şeyi anlattı. Cebinde ayrıca bulduğum 170 lira ve bir saat vardı. Bu da kendisine adam tarafından telefonu olmadığı için randevu saatlerine geç kalmaması için verilmiş. Oğlum adamın, iri yapılı, uzun boylu, siyah uzun saçlı, altında passat model ve arkasında ‘Belalım’ yazılı bir araba sahibin kendisini defalarca tehdit ettiğini söyledi.”
 
‘Bu işin peşini bırakmayacağız’
 
Sonuna kadar olayın takipçisi olacaklarını ve yaşananların peşini bırakmayacaklarını söyleyen Anne B.D, “Oğlumun bunları anlatması üzerine öbür gün okula gittim okul müdürü ve sınıf öğretmenleri ile rehber öğretmenler ile görüştüm. Yaşananları anlattım. Rehber öğretmenleri oğlum ile konuştuktan sonra bir detay daha öğrendik. Bu olayı gerçekleştirilen kişi, oğlumun kardeşlerini oğluma göstererek ‘bak senin bütün ailemi tanıyorum. Eğer dediklerimi yapmasan senin bütün aileni öldürürüm’ diye tehdit ettiği ortaya çıktı. Polise haber verdik. Şikayetçi olduk. Bu olayı yapan kim ise sonuna kadar şikayetçi olacağız ve bu olayın peşini bırakmayacağız” diye konuştu.