'Toplumun aydınlığı' için Jineoloji Konferansı başladı

  • 12:03 12 Ocak 2018
  • Güncel

 

DERÎK - Kuzey Suriye Federasyonu Eşbaşkanı Foza Yusuf, erkek zihniyetinin savaş ve kaosa sürüklediği bölgede çıkışın tek yolunun PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın önerisi ve kadın zihniyeti ile şekillenen jineoloji eksenli bilimin geliştirilmesi olduğunu söyledi. 
 
1'inci Kuzey Suriye Jineoloji Konferansı Cizir Kantonu'na bağlı Derik kentinde gerçekleştiriliyor. "Jineoloji Toplum Gerçeğini Kadın Doğasıyla Aydınlatıyor" şiarı ve 200 delegenin katılımı ile iki gün sürecek olan konferans için kadınlar günler öncesinden hazırlıklara başlamışlardı. Hazırlıkları tamamlanan konferans için sabah saatlerinde Kuzey Suriye'nin birçok kentinden kadınlar Derik'e geldi. 
 
Her halktan kadın katılıyor 
 
Jineoloji araştırma merkezlerinde çalışan kadınların yanı sıra konferansa farklı alanlarda faaliyet yürüten, siyasetçi, akademisyen ve aktivist kadınlar da katılıyor. Kuzey Suriye halklarına mensup tüm kadınların ilgi gösterdiği konferansa Kürt, Arap, Süryani, Ermeni, Çeçen, Türkmen halklarından kadınlar ve farklı inanç grupları da katılıyor. Konferansa ayrıca Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere başta olmak üzere çeşitli ülkelerden kadınlar da katıldı.  Rojava Devrimi'nin farkının belirgin olarak görüldüğü konferansın güvenliğini ise Kuzey Suriye'nin özsavunma güçlerinde yer alan kadınlar sağlıyor. 
 
Kadın öncüler salonda posterlerle yerini aldı 
 
Konferansın yapıldığı Cizir Kantonu'na bağlı Derîk kenti Çand û Huner salonu, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile PKK'nin kurucularından Sakine Cansız (Sara), Şilan Kobane, Andrea Wolf ile Kürdistan devrimi ile dünya devrimlerinde yaşamını yitiren kadınların fotoğraflarıyla süslendi. Konferans konuşmalarının yapıldığı sahnede ise Rosa Lüksemburg, Zeynep Kınacı ve tarihin ilk kadın bilim insanlarından Hypatia'nın  posterleri asıldı. 
 
Jineoloji bakışı ile kadın sözünün ön plana çıktığı konferans salonuna yazılan sloganlarla şu mesajlar verildi: "Demokratik modernite çağı, kadın devrimi ve uygarlığıdır", "Jin jiyan azadi", "Saralarla özgür iradeye doğru",  "Özgürlük olmazsa etik ve estetik te olmaz", "Nalinlerle özsavunmamızı güçlendiriyoruz."
 
'Erkek zihniyeti savaşlara sürüklüyor'
 
Delegelerin yerlerini almasıyla birlikte Konferans, saygı duruşunun yapılmasıyla başladı. Ardından ise Kuzey Suriye Federasyonu Eşbaşkanı Foza Yusif açılış konuşmasını yaptı. Foza konuşmasına Kürtçe selamlamayla başlayıp Arapça devam etti. Özgürlük isteyen, eşitlik ve adalet mücadele arayışı içinde olan kadınların bir araya gelmesinin önemine dikkat çeken Foza, katılımcıları ve hazırlayanları kutladı. 
"Ülkemiz savaş içiresinde, günlük olarak cinsiyetçilik, dincilik ve milliyetçilik nedeniyle her gün kadınlar katlediliyor. Savaşın asıl nedeni bu zihniyettir" diyen Foza, "Kuzey Suriye'de yaşanan savaşın asıl zihniyeti budur. Erkek zihniyeti coğrafyamızı savaşlara sürüklüyor" dedi. 
 
'Önder Apo'nun en güçlü teorisi: Jineoloji'
 
Savaş ve kaostan çıkmak için yeni bir bakış açısına ihtiyaç olduğunu bununda jineoloji eksenli kadın bakışı olduğunu kaydeden Foza sözlerini şöyle sürdürdü: "Kadınların bakışışla kadınların temsil eden yeni bir teoriye ihtiyaç var. Tüm kadınlar adına kadınlara yoldaş olan, kadınlara yaşam ve mücadele felsefesiyle özgürlük cesareti veren, kadınların örgütlenmesi için yoğun emek harcayan Reber Apo'yu selamlıyorum. Her zaman nasıl yaşanılması gerektiği sorularını sordu, bir kadının, bir erkeğin nasıl yaşaması gerektiği sorularını sordu. Kadın bilimi jineoloji de Önder Apo'nun sunmuş olduğu en güçlü teorik çalışmalardandır."
 
'Çıkışın adresi jineolojidir'
 
Jineoloji'nin yeni bir bakış açısı, yeni bir düşünce biçimi olduğunu belirten Foza, "Varolan sorunlara yeni bir çözüm ve düşünce gerektiriyor. Jineoloji gerçekten bu sorunların çözümü olabilecek tek adrestir. Bize nereden ve nasıl başlayacağımızı gösteren tek adres jineolojidir. Bu temelde çalışma yürüten arkadaşların çalışmaları çok önemlidir. Çünkü bu yeni araştırmalarla kendi toplumumuzla yeniden nasıl alıp vereceğimizi öğreniyoruz. Bu temelde jineolojinin önünü daha azla açmalıyız. Bilimin özgürleştirilmesi gerektiğini savunuyoruz, bilimi iktidarın hizmetinden çıkartmalıyız" diye konuştu. 
 
'Örgütlü gücümüzü geliştirmezsek kaybederiz' 
 
Kadınların bedellerle yeni bir yol açtığına işaret eden Foza, tehlikelere dikkat çekerek, jineoloji eksenli düşünce ve üretim biçiminin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Foza, "Bedellerle mücadele ile kazandıklarımızı kaybetmemek, boşa çıkmasını önlemek için kendi mücadelemizi daha örgütlü kılmalı, teorik ve pratik çalışmalarımızı güçlü kılmalıyız. Yeni bir soluk olan kadın bilimini geliştirmeli ve geleceğe taşırmalıyız" şeklinde konuştu.
 
Tanrıçanın direnen damarlarına selam 
 
Foza konuşmasını tarihin direnen tanrıça damarından olan kadınları anarak sonlandırdı ve "Zenubya'nın, İştar'ın, Zeynep'in torunlarını selamlıyorum. Yolumuz açık olsun" dedi. 
Yoğun katılımın gözlendiği salonda, halklardan kadınlar kendi ulusal giysileriyle yerini alırken, zaman zaman yer bulmakta zorlanıldı. 
 
Konferans devam ediyor 
 
Konferans Foza'nın yaptığı açılış konuşmasının ardından Ezidi Kadınları Özgürlük Hareketi (TAJE) adına gönderilen mesajın okunmasıyla devam etti ve ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kadın bilimi jineolojinin neden gerekli olduğuna dair görüşlerini içeren sinevizyon gösterimi yapıldı. 
 
Konferans verilen öğle arasının ardından, jideoloji akademilerinin çalışma raporlarının okunması, sinevizyon gösterimi ve Rojava'da devrim öncesi ve sonrası sosyolojik analiz çalışmasının okunup tartışılmasıyla devam edecek.