Serpil Kemalbay’dan duruşma sonrası açıklama

  • 16:47 12 Ocak 2018
  • Siyaset

 

İSTANBUL - HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın İstanbul Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasının ardından açıklama yapan Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay, “Demirtaş duruşması mahkemenin bağımsız karar veremeyeceğinin örneği oldu” dedi. 
 
HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın İstanbul Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasının ardından, adliye önünde açıklama yaptı. Selahattin Demirtaş’ın tutuklandıktan sonra ilk kez hakim ve savcılarla yüz yüze geldiğini söyleyen Serpil, “Hepimiz oldukça heyecanlandık, çünkü 1 yıl 4 aydır ilk kez Selahattin Başkan’ı görebildik. Morali iyi, sağlığı güçlü ve yerinde. Herkesi selamladığını söyledi ve bütün halkımıza sevgi ve selamlarını iletti. Burada, bu adaletsizlik sarayında duruşma sürerken, değerli halkımızın sloganları, alkışları, zılgıtları salondan duyuluyordu” dedi. 
 
Selahattin’in 1 yıl 4 aydır hukuksuz bir şekilde tutuklu olduğunu söyleyen Serpil, “Tutuklu olan bir milletvekili, 6 milyon seçmenin oyunu almış HDP’nin Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mevcut Cumhurbaşkanı’nın siyasi rakibi rehin alınarak siyaseten etkisizleştirilmeye çalışılarak tutuklanmasına rağmen, bugün halklarımız sevgili Selahattin Demirtaş’ın yanında olduğunu bir kez daha gösterdi” ifadelerini kullandı. 
 
‘Tayyip Erdoğan istediği içim dokunulmazlıklar kaldırıldı’
 
HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının 20 Mayıs 2016’da hukuksuz bir şekilde kaldırıldığını söyleyen Serpil,  “İlginç bir şekilde tarihte, hukukta eşi benzeri olmayacak bir şekilde, dokunulmazlıklar geleceğe yönelik olarak değil geçmişe yönelik olarak kaldırılmıştı. Yani bir siyasi partinin, kendi rakiplerini tasfiye etmek için uydurduğu bir dokunulmazlık yasasıydı bu. Hiçbir hukukçunun onaylayamayacağı şekilde sadece ve sadece Saray böyle istediği için, Erdoğan böyle istediği için dokunulmazlıklar kaldırılmıştı” dedi. 
 
‘Selahattin Demirtaş işte bu noktaya parmak bastı’
 
“Selahattin Demirtaş işte bu noktaya parmak bastı” diyen Serpil, “Bu anlamıyla duruşmanın hukuksuz olduğuna dikkat çekti ve mahkemenin bu dokunulmazlıkların kaldırılması meselesinin Anayasa’ya aykırılığını incelemesini ve ara karar vermesini talep etti. Fakat dün gazeteciler için gerçekleştiği gibi AYM bağımsız değil, burada da bununla karşı karşıya geldik. Açıkça hakimin bu soruya cevap veriyor olabilmesine rağmen, duruşma salonunda bir duraksama oldu, ardından mahkemeye ara verildi” dedi. 
 
‘Halkımıza teşekkür ediyoruz’
 
Hakim ve savcıların bağımsız bir şekilde karar veremeyeceğinin bir örneğine daha tanık olduklarını dile getiren Serpil,  şöyle devam etti: “Bizler, bugün sevgili eş genel başkanımızı görme ve selamlaşma şansını yakaladık. Halkımız da eş genel başkanımızı yalnız bırakmadılar. Demirtaş’a sevgilerini, hükümete ise eleştirilerini, protestolarını iletmiş oldular. Biz burada tekrardan halkımıza yürekten teşekkürlerimizi sunuyoruz. “