HDP Kadın Meclisi: Vekilliği halk vermiştir ve sadece halk alabilir

  • 17:43 12 Ocak 2018
  • Siyaset

 

ANKARA - HDP Kadın Meclisi, HDP’li Leyla Zana'nın vekilliğinin düşürülme kararının yok hükmünde olduğunu belirterek, “Leyla Zana’nın vekilliğini halk vermiştir ve sadece halk alabilir" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, HDP’li Leyla Zana’nın vekilliğinin düşürülmesine dair yazılı açıklama yaptı. Leyla’nın halklar ve kadınlar için mücadelede ısrarının ifadesi olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Leyla Zana 6 Kasım 1991 yılında 'Min ev sond ji bo gelê kurd û gelê tirk xwend' dediğinde Kürtçeyi, Kürt kadınları görmezden gelmek artık mümkün değildi. Üstelik Leyla Zana’nın vekilliği o dönemde, aynı zamanda 'siyaset yapma, Meclis’te bulunma hakkı, formal eğitim almış, mesleki kariyerli ve sınıfsal açıdan ayrıcalıklı olanlara aittir' diyen Meclis yapısına da itirazdı. Bu itiraz susturulmaya çalışıldı, Leyla ve diğer DEP’liler polis araçlarıyla Meclis’ten alındı; ancak cezaevlerine, yargılamalara, baskılara rağmen ne Leyla Zana ne de direnen kadınlar itaat etti.
 
İktidar, bu tarihten ders çıkarmamakta ısrar edebilir ancak tarih her zaman direnenleri anlatmakta ısrar etmiştir. Yolsuzluğa, inkarcılığa, kadın düşmanlığına, kirli savaş politikalarına batmış iktidar, direnen ve itiraz eden kadınlar karşısında yaşadığı panikle, kadın mücadelesinin inadını ve kararlılığını, tarihini ve cesaretini kavramakta güçlük çekiyor olabilir.
 
‘Verilen karar yok hükmündedir’ 
 
Ancak biz bugün HDP’li kadınlar olarak bize yol ve yoldaş olan kadınların devasa emeğinin, kadın dayanışması ve kadın mücadelesinin bilinciyle söylüyoruz; Leyla Zana, barışın, halkların birlikte yaşam iradesinin, kadınların ve eşitlik mücadelesinin emekçisidir. Saray’ın talimatıyla faşist rejimin verdiği bu karar yok hükmündedir. Leyla Zana’nın vekilliğini halk vermiştir ve sadece halk alabilir. Nasıl ki bugünümüzün direnişi dünümüzden farklı değilse, yarın da erkek egemenliğinden beslenen tekçiliğin yüzüne gerçekleri cesaretle haykıran kadınlar olacaktır.”