Emekçilerden 31 gündür direnişte olan Ayfer'e destek

  • 17:49 12 Ocak 2018
  • Güncel

 

İSTANBUL - İşine geri dönmek için 31 gündür Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde direnişte olan Ayfer Dişkaya için açıklama yapan emekçiler, "Baskılar bizi yıldıramayacak. Ayfer Dişkaya işini ve ekmeğini kazanana kadar bu direnişimiz ve mücadelemiz devam edecek"  dedi. 
 
İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yemekhanesindeki işinden çıkarılan Ayfer Dişkaya'nın işine geri dönmek için başlattığı direniş 31'inci gününe girdi. Ayfer'e destek olmak ve işine geri alınması için hastane önünde eylem yapıldı. Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm-İş), DİSK'e bağlı Genel-iş, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası'nın (SES) ve hastane emekçilerinin katılımı ile gerçekleşen eylemde "Kadro verdik dediler işimizden ettiler, Ayfer Dişkaya işe geri alınsın" pankartı açıldı. Eski başhekimlik binası önünde bir araya gelen emekçiler buradan da yemekhanenin bulunduğu başhekimlik binasına yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık "Zafer direnen emekçinin olacak", "Ayfer Dişkaya yalnız değildir", "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganları atan emekçiler seslerini hastane yönetimine duyurmaya çalıştı.
 
'Bu OHAL'den alınan bir keyfiyettir'
 
Başhekimlik önüne gelindiğinde Dev Turizm- İş Marmara Bölge Şube yöneticisi Saniye Evren, Ayfer'e işine son verildiğinin sözlü olarak bildirildiğini söyleyerek, "Oysa yazılı bir şekilde bildirmeleri gerekiyordu. Buradaki bu yasa tanımazlık keyfiyetsizlik aynı memleketin hali, OHAL'den alınan bir keyfiyettir, bu keyfiyeti ortadan kaldıracak olan emekçilerin mücadelesidir" diye konuştu. 
 
'Zafer benim olacak'
 
Ayfer ise yaptığı kısa konuşmada, "İşimi geri alana kadar buradayım, hiç bir yere gitmiyorum,  Zafer direnen emekçinin olacak, zafer benim olacak" dedi.
Ardından Genel - İş sendikasından Fatma Deringöl söz alarak, Ayfer'in direnişinin sonuna kadar yanında olacaklarını kaydetti.  
 
Basın açıklamasını Dev Turizm- İş Marmara Bölge şubesi yöneticisi Coşkun Çoban okudu. 
 
Coşkun, Ayfer'in çocuğu hastalandığında 2 gün işe gidemediği için işten çıkartılan bir kadın emekçi olduğunu belirterek, "Kadın olmanın zorluklarıyla birlikte asgari ücretle neredeyse kölelik koşullarında çalışmak zorunda bırakılan ve evini geçindiren onurlu bir emekçidir" diye konuştu. 
 
'Asıl üst işveren suskunluğunu koruyor'
 
Ayfer'in 31 gündür hastane bahçesinde direnişte olduğunu kaydeden Coşkun, "Bu süreç içerisinde asıl üst işveren olarak Ayfer'in işsiz geçirdiği her günün sorumlusu olan hastane yönetimi suskunluğunu korumaktadır. Evine ekmek götüremediği her günün vebali onların sorumluluklarındadır. Bunu bir kez daha hatırlatmak isteriz" ifadelerini kullandı.
 
'Ekmeğini ve işini geri alana kadar direniş sürecek'
 
Coşkun son olarak, "OHAL koşullarının hak arayışımız önüne geçirilmesini kabul etmiyoruz . Ve diyoruz ki direnme, basına demeç verme, insanlarımızı bilgilendirme gibi her türlü demokratik haklarımızı kullanmaya da devam edeceğimizi bildiriyoruz. Baskılar bizi yıldıramayacak. Ayfer Dişkaya işini ve ekmeğini kazanana kadar bu direnişimiz ve mücadelemiz devam edecek"  dedi.