Dilek Çakır ile dayanışma eylemi: Artık yeter!

  • 18:51 13 Ocak 2018
  • Güncel

 

İSTANBUL - Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi, iki çocuğu boşanmak üzere olduğu erkek tarafından katledilen Dilek Çakır ile dayanışmak için eylem yaptı.
 
İki çocuğu, boşanmak üzere olduğu Ali Yardım isimli erkek  tarafından katledilen Dilek Çakır ile dayanışmak için basın açıklaması yapan Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi üyeleri Gülsuyu Heykel Meydanı’nda toplandı.  Kadınlar "Artık yeter! Kadınlar-çocuklar öldürülmesin, şiddete uğramasın” yazılı pankart taşırken "Dilek Çakır yalnız değildir" sloganları attı. Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Ebru Ünal, şiddetin sadece kadınlarla da sınırlı kalmadığını küçük yaştaki çocukların da şiddetin mağduru olduğunu söyledi. 10 yaşındaki Yiğitcan’ı, 7 yaşındaki Elasu’yu, 3 yaşındaki Hacer Hira’yı ve en son Dilek Çakır’ın kızları 3 yaşındaki Elif Mina ve 2 yaşındaki Miray Hira’yı hatırlatan Ebru, kadınların yardım çığlığının duyulmadığına dikkat çekti. 
 
‘Uzlaştırma girişimlerine son verin’
 
AKP iktidarının son 15 yıldır kadınları koruyan ve gerçek hak eşitliğini sağlayan hiçbir uygulamayı hayata geçirmediğini vurgulayan Ebru, “Hatta iktidar uyguladığı muhafazakar politika ve uygulamalarla erkek şiddetini adeta meşru hale getirdi. İktidarın uyguladığı politikaların aksine ‘kutsal aile birliğinin’ çocuk ve kadınların mezarı haline geldiği ve artık kadından ‘intikam’ almak için ‘savcı izni ile’ gördüğü çocuklarını öldüren babaların yarattığı bir dehşet ortamı içindeyiz. Devlet yetkililerinin ‘üzgünlük belirten’ taziye açıklamalarının ötesine geçerek şiddeti yaratan ortama bir son vermesi ve kayıplar yaşanmadan şiddet mağdurlarının devlet gözetiminde korunup kollanmasını istiyoruz. Kadına yönelik şiddet davalarında uygulanan ‘haksız tahrik ve iyi hal’ uygulamalarına, aile birliğinin korunması adı altında kadınları ikinci planda bırakan, kendilerine şiddet uygulayan erkeklerle bir arada yaşamayı zorlayan uzlaştırma girişimlerine bir an önce son verilmelidir” diyerek kadınları dayanışmaya ve şiddete karşı birlikte mücadele etmeye çağırdı.