Tek kişilik hücrede yaşam mücadelesi veren Dicle’den çağrı

  • 10:26 14 Ocak 2018
  • Güncel

 

DERSİM - Dersim’de çıkan bir çatışmada ağır yaralı olarak yakalanan ve bir bacağı kesilen HPG’li Dicle Bozan, “Tek bir dikişle bağırsaklarım dışarıda yaşıyorum. Ameliyat olmadığım takdirde vücudumda ciddi hasarlar meydana gelebilir” diyerek, duyarlılık çağrısı yaptı.  
 
Dersim’de 2017’nin Nisan ayında çıkan bir çatışmada ağır yaralı olarak yakalanan ve bir bacağı kesilen HPG’li Dicle Bozan, bağırsakları dışarıda cezaevi koşullarında yaşam mücadelesi veriyor. Bir ay önce tutuklu bulunduğu Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen Dicle, tek kişilik hücrede tutuluyor. 
 
Avukatlar müvekkilliğini yapamıyor
 
Dicle, Kobanêli olduğundan dolayı avukatlar da müvekkilliğini yapamıyor. Ancak baro adına her avukat kendisiyle 3 defa görüşme sağlayabiliyor. Dicle, sevk edilmeden önce Dersim Barosu avukatlarına gönderdiği mektubunda, sağlık durumuyla ilgili bilgi vererek tek başına ihtiyaçlarını karşılayamadığını yazdı. 
 
Dicle’nin mektubu şöyle: 
 
“Bir hasta tutsak olarak tüm sağlık haklarımdan mahrum ediliyorum. Bağırsaklarım dışarıda bir şekilde yaşamaya çalışıyorum. Hastaneye götürülmek için defalarca Elazığ Cezaevi yönetimine dilekçe yazmama rağmen olumlu bir dönüş olmadı. Tüm başvurularım sonuçsuz kalınca açlık grevine girmek zorunda kaldım. Buna rağmen yine hastaneye götürülmedim. Böylesi zor şartlarda daha sonra ameliyat yapılmam için tarih verildi. Ameliyat tarihin verildiği sürecin üzerinden geçmesine rağmen hala ameliyat olmadım. Sağlık durumum ciddiyetini koruyor. Tek bir dikişle bağırsaklarım dışarıda yaşıyorum. Ameliyat olmadığım takdirde vücudumda ciddi hasarlar meydana gelebilir. 
 
Duyarlılık çağrısı
 
Bu ay ameliyat edilme ihtimaline sevinirken, başka bir cezaevine gönderilme durumunu söylediler. Götürülme durumunda tek kalacağım söylendi. Tek kalamayacağımı hem de hiçbir işimi kendi başıma göremediğimi yazmak istiyorum. Kalp sorunum da var. Kalp rahatsızlığı sonucu bilinç kaybı yaşıyorum. Kriz durumunda 4 arkadaş ancak zapt edebiliyor. Kendime gelişim 1 saati buluyor. Tüm bu sebeplerden ötürü tek başıma kalamam. Hasta tutukluların cezaevinde yaşadıkları hak ihlalleri konusunda kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyorum.” 
 
‘Tek başına kalamaz’
 
Dicle ile aynı koğuşta kalan ve 9 Kasım 2017’de tahliye edilen Berna Çelebi ise, şunları söyledi: “Bacağı olmadığı için rahat yürüyemiyordu. Bireysel ihtiyaçlarını karşılamada sıkıntı yaşıyordu. Bizim desteğimizle yaşam mücadelesi veriyordu. Bağırsakları dışarıda olduğu için bütün ihtiyaçlarını biz karşılıyorduk. Ayrıca Türkçe bilmediği için de dilekçe ya da yaşadığı sorunları bildiremiyor, iletişim de kuramıyordu. Yine baygınlık geçiriyor, baygınlık etkisiyle yoğun stres yasadığında dilini yutabiliyordu. Kesinlikle yalnız kalmaması lazım. Şu anda tek hücrede kalıyor. Sağlık durumundan endişeliyiz. Duyarlı herkesi insani görevini yerine getirmeye çağırıyorum.”