'Yaralanan ve yaşamını yitirenlerin çoğu çocuk!'

  • 12:47 22 Ocak 2018
  • Güncel

 

EFRÎN - Avrîn Hastanesi'nde çalışan Cihan Ebdo, TSK ve ÖSO güçlerinin Efrîn'e yönelik saldırılarında yaralanan ve yaşamını yitirenlerin sivillerin çoğunun çocuklar ve kadınlar olduğunu belirtti. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Efrîn'e yönelik ortak yürüttükleri  saldırı 3'ncü gününe girdi. Saldırılarda şimdiye kadar 20'ye yakın kişi yaşamını yitirirken aralarında çok sayıda çocuk da var. Avrîn Hastanesi'nde görevli sağlık personeli olan Cihan Ebdo, yaşamını yitirenlerin çoğunun sivil olduğunun altını çizdi.
 
'Cenazelerin çoğu sivil'
 
Cihan, son üç günde hastaneye getirilen cenazelerin kadın ve çocuklara ait olduğunu söylerken, dün de hastaneye cenazeleri hava saldırısı sonucu parçalanmış çocukların getirildiğini belirtti. Cihan, "Gelen cenazelerin çoğu sivillerden oluşuyor. Çok sayıda yaralımız var. Kimi tarlada, kimi işyerinde işinin başında iken yapılan hava saldırısı sonucu yaralanmış halde hastaneye getiriliyor. Bu faşistçe bir saldırıdır. Türk ordusu ile birlikte hareket eden ÖSO'cular daha önce bir çok katliam yaptılar, şimdi de yönünü bizlere çevirdiler. Efrîn halkından ne istediler bilmiyoruz. Bugüne kadar Efrîn halkı hiçbir devlete tehdit oluşturmadı. Ama son üç gündür halkımız bombalanıyor ve uluslararası kamuoyundan bir tepki gelmiyor. Herkesin gözü önünde bunlar yaşanıyor" dedi. 
 
Cihan, Kürt halkına da çağrıda bulunarak , "Kürt halkının bu saldırılara dur demesi gerekiyor. Biz halk olarak burada direniyoruz. Hiçbir halkın bu faşist saldırıları kabul etmemesi gerekiyor" şeklinde konuştu.