YPJ’li Avesta Xabûr Efrîn'de eylem gerçekleştirdi

  • 11:32 28 Ocak 2018
  • Güncel

 

EFRÎN - Efrîn'e yönelik saldırılar 9’uncu gününe girdi. ANHA’da yer alan habere göre çatışmaların yoğunlaştığı Cindirêsê ilçesine bağlı Hemamê köyünde YPJ’li Avesta Xabûr, “fedai eylem” gerçekleştirdi. 
 
Türkiye'nin Özgür Suriye Ordusu  (ÖSO) ile birlikte başlattığı Efrîn saldırısı 9'ncu gününe girdi. Dün bir açıklama yapan Efrîn Sağlık Meclisi,  Efrîn'e yönelik saldırılarda bu güne kadar 50 sivilin yaşamını yitirdiğini ve 137 kişinin de yaralandığını açıklamıştı. 
 
Dün akşam saatlerinden itibaren Cindires bölgesinin Yalanqozê köyü ile Azez'den Şera ilçesine bağlı Qestele Tepesi, Baflune ve Qitme köylerine TSK tarafından obüslerle saldırı gerçekleştirildi. Şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgede ölü ve yaralı sayısı hakkında bilgi edinilemedi. 
 
Öte yandan dün akşam saatlerinde Cindirêsê ilçesine bağlı Hemamê köyünde de şiddetli çatışmalar yaşandı. ANHA’da yer alan habere göre; çatışmalar sırasında YPJ’li Avesta Xabûr TSK'ye ait tankın saldırısına engel olmak için “fedai eylem” gerçekleştirerek tankı imha etti. Ardından QSD’lilerin (Demokratik Suriye Güçleri) saldırıları geri püskürttüğü açıklandı. 
 
Efrin'in Bilbilê ilçesinde 1998 yılında dünyaya gelen Avesta (Zelûx Hemo)  için tören yapılacağı öğrenildi. 
 
Arîn Mîrkan 
 
İnsanlık dışı DAİŞ vahşetine karşı sergilediği görkemli direnişle zaferin sembolü haline gelen YPJ Takım Komutanı Dilar Gencxemîs de (Arîn Mîrkan), Kobanê direnişinin 20'nci günü olan 5 Ekim 2014 tarihinde Miştenûr (Arîn Mîrkan) Tepesi'nde “fedai eylem” gerçekleştirmişti.