Kadın Konferansı yarın başlıyor: Referansımız Sakineler, Türkanlar, Sêvêler...

  • 09:04 29 Ocak 2018
  • Siyaset

 

DİYARBAKIR - DBP Yerel Yönetimler Kadın Konferansı yarın başlayacak. 31 Ocak'a kadar sürecek konferansa ilişkin bilgi veren DBP yerel yönetimler Komisyonu üyesi Halime Bayram, "Türkanlar, Sêvêler, Sakineler, Leylalar, Pakizeler, Fatmalar referansımız  olacaktır" diyerek, kadınların konferanstan güçlü bir şekilde çıkacaklarını vurguladı. 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Yerel Yönetimler Kadın Konferansı yarın Halkların Demokratik Partisi (HDP) il binası Vedat Aydın Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. “Faşizme karşı eş başkanlık sistemi” ve “Faşizme karşı kadınlar direniyor” şiarıyla gerçekleştirilecek olan konferans hazırlıkları tamamlandı. Konferans hazırlık sürecine ilişkin bilgi veren DBP Yerel Yönetimler Komisyon üyesi Halime Bayram, genel konferansa gitmeden önce kadın özgün konferansı için bütün Kürdistan illerinde ön toplantılar aldıklarını söyledi. Konferans hazırlıklarının çok güçlü tartışmalarla geçtiğini belirten Halime, “Biliyorsunuz OHAL ile birlikte yerel yönetimler ve belediyelerimize dönük bir darbe girişimi oldu. Kayyımlar aracılığı ile belediyelerimiz gasp edildi. Kayyımların belediyeleri gasp etmesiyle birlikte birçok eşbaşkanımız tutuklandı. Bazılarının hala davası açılmadı. Arkadaşlarımız hala rehin tutuluyor” dedi.
 
'Kadın kazanımlarına saldırı her yerde'
 
Kayyımların atanan belediyelerde ilk olarak kadın kazanımlarının hedef aldığını belirten Bayram, kadın merkezlerinin kapatıldığını ve bu merkezlerde çalışan kadınların ihraç edildiğini, kalanların ise birimlerinin değiştirildiğinin hatırlattı. Eril zihniyetin kadına yönelik tahammülsüzlüğünü kazanımlara yönelik saldırılarda kendisini gösterdiği ifade eden Halime, “Sadece Kürdistan bölgesinde değil. Bütün Türkiye’de ciddi anlamda kadın kazanımlarına, kadın haklarına dönük bir saldırı var” şeklinde konuştu.
 
Referansımız Sakineler, Türkanlar, Sêvêler...
 
Yaşamını yitiren YJA Star’lı Türkan Yüksel’i anarak, “Bu konferansı Türkanlara atfedeceğiz” diyen Halime, “Bizim kadın mücadelemizdeki kadın hakları kazanımlarındaki referanslarımız, Türkanlar, Sêvêler, Sakineler, Leylalar, Pakizeler, Fatmalar olacaktır. Kadın mücadelesini getirdikleri noktadan devir aldık ve bunun sürdürücüsü olacağız” dedi. 
 
'Konferanstan güçlü çıkacağız'
 
Konferanstan kadına yönelik şiddetle mücadele noktasında da güçlü çıkacaklarını belirten Halime, “Konferansta kadınlar olarak bu sürecin üstesinden nasıl gelineceği, uygulanan politikaların önüne nasıl geçileceği, bunların teşhiri üzerine nasıl çalışmalar yapılacağı, kadının siyaset alanında kendini daha güçlü nasıl var edeceğine ilişkin tartışmalar yürüteceğiz” dedi.  
 
'Kadına biçilen rolleri yerle bir edeceğiz'
 
Kadın konferansının özellikle cinsiyetçi politikalar üzerinden tartışmalar yürütüp kararlaşmaya gideceğini vurgulayan Halime, şunları söyledi: “Devlet aklının kadına biçtiği rollerin tamamını yerle bir etme iddiamız var. Bugün kadın mücadelesi milyonlara ulaşmış durumda. Bu saatten sonra gözaltı ve tutuklamamalarla bu mücadele ortadan kaldırılamaz. Bu faşist zihniyet karşısında mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz.”