Tek tip kıyafete karşı çıkan aileler: Direnme sırası bizde!

  • 09:09 31 Ocak 2018
  • Güncel

 

Duygu Ciniviz
 
DİYARBAKIR - 696 sayılı KHK ile yasallaşan cezaevlerinde tek tip kıyafet dayatmasına karşı konuşan tutsak yakınları, “Evlatlarımız içeride, biz dışarıda direneceğiz" diyerek mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu.
 
Olağanüstü Hâl (OHAL) kapsamında yayınlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yasallaşan tek tip kıyafet uygulamasına ilişkin tepkiler devam ediyor. 3 çocuğu cezaevinde bulunan ve bir çocuğu da HPG saflarında yaşamını yitiren Fevziye Kolakan, Kürtler üzerindeki zulmün ortadan kalması için mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.
 
‘Birlik olalım’
 
Fevziye, oğlu Ahmet’in hasta olduğunu 25 yıldır cezaevinde tutulduğunu belirterek, “Oğlum Mustafa 8 yıldır cezaevinde 6 ay sonra cezası bitecek ancak cezaevi idaresi keyfi olarak para istiyor. Bir diğer oğlum Mahsum, kısa süre cezaevinde kalıp çıktıktan sonra yeniden tutuklandı. Evlatlarımın içeride büyüttüğü direnişi dışarıya taşıyacağım. Tek tip kıyafete karşı tüm Kürtleri birlik olmaya çağırıyorum” diye konuştu.
 
‘Direnme sırası bizde’
 
Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde akrabalarının olduğunu ifade eden Selma Polat ise görüş için cezaevine gittiklerinde, tutsakların maruz bırakıldıkları hak ihlallerini anlattıklarını söyledi. Cezaevlerinde her geçen gün baskı ve zulmün devam ettiğini ifade eden Selma, “Tutsaklar ‘tek tip’ kıyafeti ölümde olsa giymeyeceklerini söylüyor. Artık söz sırası bizde; evlatlarımız, yakınlarımız için daha fazla mücadele edip seslerini duyurmalıyız. Eyleme geçen tutsaklara telefon yasağı verildiği söyleniyor, hükümet ve cezaevi idaresi böyle yaparak yakınlarımız ile iletişimizi kesip onları yalnızlaştırmak istiyor. Bu duruma karşı tüm siyasi kurum ve partilerle birlikte tutsak yakınları olarak bizler ayağa kalkmalı ve mücadeleyi büyütmeliyiz” diye konuştu.
 
‘Evlatlarımızın başını eğmeyeceğiz, direneceğiz’
 
Cezaevinde 2 kardeşi tutuklu bulunan Fikriye Tanrıkulu, cezaevinde bulunan tüm siyasi tutsakların bu halkın evlatları olduğunu ve Kürtlerin bu gerçekliği unutmaması gerektiğini vurguladı. 
 
“Aslında mezarlıklara saldıran, mezarlıklardan cenazeleri kaçıran bir zihniyetten hiçbir şey beklenmez” diyen Fikret, tutsaklar üzerinde hayata geçirilmek istenen karanlığı parçalamak için mücadele edeceklerini ve tutsakların başlattığı direnişi dışarıya taşıyacaklarını belirtti. Fikriye, “Onların başını eğmeyeceğiz. Devlet tek tip kıyafetle amacının zindanlarda katliam yaratmak olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. İşte tam da bu yüzden bu saldırlar karşısında evlatlarımızla birlikte direneceğiz” dedi.
 
‘Ölümde olsa tek tip kıyafeti kabul etmeyeceğiz’
 
Kızı Jiyan Ateş’in Sincan Cezaevi’nde tutuklu olduğunu belirten Ayşe Ateş, “Kızımın görüşüne gittiğimde bana ‘ölümümüz tek tip kıyafetten olsa da kabul etmeyeceğiz ve direneceğiz’ dedi. Eğer bizde evlatlarımız gibi direnmezsek zindanlarda durum çok daha kötü olacak. Bu yüzden tüm Kürdistan ve Türkiye halklarının tek tip kıyafet işkencesine karşı ayağa kalkması gerekiyor. Erdoğan ve onun zihniyetine karşı sonu ölüm de olsa direneceğiz” diye konuştu.