‘Tek tip’e karşı eylem yapan iki kadın gözaltına alındı

  • 17:14 3 Şubat 2018
  • Güncel

 

İSTANBUL - Taksim Meydanı’nda tek tip elbise dayatmasından vazgeçilmesi için eylem yapan TAYAD'lı iki kadın gözaltına alındı. 
 
Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği (TAYAD) üyeleri Cemile Temizkalp ve Sakine Aslan, cezaevlerinde tek tip elbise dayatmasından vazgeçilmesi için Taksim Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı önünde eylem yaptı. Anıt önünde "Tek tipe hayır", "Onurludur bizim evlatlarımız, tek tip elbise giymedi, giydirmeyeceğiz" yazılı dövizler taşıyan iki kadın eylem boyunca "Tek tip ölüm demektir", "Tek tip giymedik giymeyeceğiz", "Tek tipe izin vermeyeceğiz"  sloganları attı.
 
Burada konuşan Cemile, tek tip elbisenin kefen olduğunu ve bunu çocuklarının giymeyeceğini, kendilerinin de çocuklarının yanında olduğunu söyledi. Cezaevlerinde tek tip dayatmasının yanı sıra sürgün sevklerin, hak ihlallerinin sürdüğünü söyleyen Cemile "Çocuklarımıza sürgün sevklerle işkence ediliyor, biz TAYAD’lı aileler olarak bu işkencelere, tek tip işkencesine izin vermeyeceğiz, sonuna kadar direneceğiz" diye konuştu.
 
Yaklaşık 10 dakika süren eylem, polisin müdahalesi ile sonlandı. İki kadın polisler tarafından gözaltına alındı. 
 
Galatasaray Lisesi önünde de eş zamanlı eylem
 
Öte yandan Galatasaray Lisesi önünde de eş zamanlı olarak TAYAD'lı aileler tarafından  tek tip elbiseye karşı basın açıklaması yapıldı. Burada ki eylemde konuşan Naime Emlik, "Onurludur bizim evlatlarımız. Tek tip elbise giymediler, giydirmeyeceğiz. Faşist AKP olağanca gücüyle saldırıyor özgür tutsaklara. İçeride direnişi, dışarıda da sahiplenmeyi durduramıyor, durduramayacaklar" dedi. 
 
‘Beyinlerimizi size teslim etmeyeceğiz’
 
Geçmiş yıllarda da tek tip elbiseye karşı mücadele ettiklerini ve giymediklerini söyleyen Naime "Tek tip elbise beyinleri teslim almanın aracı olarak dayatılıyor. Beyinlerimizi size teslim etmeyeceğiz. Belki bedenlerimiz düşecek çok sevdiğimiz Anadolu topraklarına. Ama yine de tek tip elbise giymeyeceğiz. Tek tip elbise giymek ölümdür. Kendi ölüm fermanımızı imzalamayacağız" diye konuştu.