Yaşamın ‘tek tip’leştirilmesine beyaz atkı takarak tepki gösteriyor

  • 09:04 11 Şubat 2018
  • Güncel

 

Melike Aydın 
 
İZMİR - “Her insan itirazını bir sembolle bile olsa dile getirmeli” diyen Ülkü Şeyda Solmaz, cezaevlerinden başlayarak tüm yaşamın tek tipleştirilmesine karşı beyaz atkı takarak tepkisini gösteriyor. 
 
Dünyanın, Türkiye’nin ve yaşamın faşist zihniyetler tarafından tek tipleştirilerek grileşmesine karşı boynundan hiç çıkarmadığı beyaz atkısı ile bireysel ve farklı bir eylem biçimini ortaya koyuyor Ülkü Şeyda Solmaz. Özellikle cezaevlerindeki tek tip dayatmasının tüm yaşamın tek tipleştirilmesine yönelik bir hamle olduğunu ifade eden Ülkü, İzmir Tek Tip Karşıtı Koordinasyonda yer alıyor. 
 
Devletin, siyasi tutsakları ‘esir alma’ mantığı ile yaklaştığını ve onları tek tip kıyafete zorlayarak boyun eğdirmeye çalıştığını ifade eden Ülkü, uygulamanın tutsakları kimliksizleştirmeye yönelik olduğuna dikkat çekiyor. 
 
‘İnsanları yönetmek istiyorlar’
 
Cezaevlerinde başlayacak olan uygulamanın eğitim sisteminden kadın politikalarına kadar yaşamın tüm alanlarına yansıyacağını dile getiren Ülkü, siyasi tutsakların bu dayatmaya direnişle karşılık vereceğini ifade ediyor. 
 
Tek tip elbiseye karşı gelmenin faşist sisteme karşı gelmekle doğru orantılı olduğunu söyleyen Ülkü, “İnsanları yönetilebilir bir hale getirmeye çalışıyorlar. Karşı çıkan bütün aykırı ve yaratıcı fikirleri ise yok edip askeri düzenle toplumu yönetmek istiyorlar” diyor. 
 
‘Grileşen dünyayı kabul etmemeliyiz’
 
Tek tip elbise dayatmasına karşı direneceklerini ifade eden Ülkü, “Kadına yönelik şiddet de, Efrîn işgali de,  tek tipe karşı çıkmak da bizi bir araya getirecek. Faşizm korkuyor çünkü bizi susturamıyorlar. Her insan itirazını bir sembolle bile olsa dile getirmeli. Kabul etmemeli grileşen dünyayı. Ben bu nedenle beyaz atkı taktım” diyerek sözlerini sonlandırıyor.