Erbad mülteci kampına ziyaret

  • 10:00 11 Şubat 2018
  • Güncel

 

HABER MERKEZİ - Kuzey Suriye Demokratik Federasyon Yönetimi, Güney Kürdistan'da bulunan Erbad mülteci kampını ziyaret etti. 
 
Kuzey Suriye Demokratik Federasyon Yönetimi'nden oluşan bir heyet Güney Kürdistan'da bulunan Erbad mülteci kampını ziyaret etti. Cizre Kontonu Eşbaşkanı Hiva Erabo, Cizre Kantonu Eşbaşkan Yardımcısı Apram İshaq, Kongra Star yönetimi adına Welide Boti ve Kongra Star Güney Kürdistan temsilcisi Cihan Xelil'den oluşan heyeti kampın TEV-DEM meclis başkanı Mihyedin Yusuf Hesen karşıladı. Karşılamanın ardından yapılan törende heyet üyeleri birer konuşma yaptı.
 
'Saldırılar kaybetmeye mahkumdur'
 
Cizre Kontonu Eşbaşkanı Hiva Erabo yaptığı konuşmada, Erbad kampında bulunan mültecilerin 2014 yılında Suriye ve Rojava'ya yapılan saldırılar sonucunda evlerinden ve topraklarından olduklarını söyleyerek, burada bulunan halkın kendi köylerine, evlerine dönmesi için çağırıda bulundu. Hiva, "Ekmeksiz ve susuz kalsak bile yurtsuz kalmamalıyız. Rojava da gelişen direnişimiz bazı çevreleri rahatsız ediyor. Herkes geçmişte olduğu gibi bu günde Kürtlerin egemenlere boğun eğmesini bekliyor. Ama Rojava devrimi ve ardından tüm kuzey Suriye'ye yayılan direniş Kürt halkında yeni bir umut ve ruh yarattı. Bugün Türk devleti her türlü kirli ittifaklarını devreye koyarak tüm gücüyle Efrîn'e saldırıyor. Ama şunu dost düşman herkes bilmeli ki Türk devletinin 72 uçağının havalanmasıyla başlayan saldırılar daha ilk andan itibaren boşa çıkarılmıştır. 3 günde bitireceğiz dediler, 22 gündür 10 metre ilerleyemediler. Buda orada direnen Kürt, Arap, Süryan ve Ermeni halklarının evlatlarının direnişi sayesinde olmuştur. NATO'ya üye olan TC orducu her türlü imkan ve destekle saldırmasına rağmen kaybetmeye mahkumdur" dedi. 
 
'Asla yenilmeyeceğiz'
 
Erbad kampının Kongra Star yönetim üyesi Leyla Murat da mülteci kadınlar olarak Efrîn halkının yanında olduklarını belirtti. Leyla, "Bizler asla yenilmeyeceğiz. Çünkü biz haklıyız. Kimsenin topraklarına göz dikmedik. Kendi topraklarımızı da asla kimseye vermeyeceğiz. Efrîn halkının direnişini destekliyor ve sonuna kadar yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyorum" şeklinde konuştu. 
     
Yapılan konuşmaların ardından Kurdiyar İbrahim, "Efrînamın" adlı şiiri okudu. Heyetin ziyareti "Biji Berxedana Efrînê" ve "Şehit  namirin" sloganlarıyla son buldu.
 
Erbad kampı hakkında
 
Erbad kampı 2015 yılında Suriye ve Rojava'dan göç eden Kürtlerin mülteci olarak Güney Kürdistan'a gelmesiyle kurulan kamplardan biridir. Mevcut durumda 10 bin civarında mülteci Erbed kampında yaşıyor.