Tutsak yakını kadın ve çocuklara ‘çıplak arama’ işkencesi!

  • 09:11 13 Şubat 2018
  • Güncel

 

ŞIRNAK - Baskıların her geçen gün arttığı Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsak yakını kadın ve çocuklara ‘çıplak arama’ işkencesi yapıldı. Buna tepki gösteren aileler gardiyanlar tarafından hakarete maruz kalarak tehdit edildi.
 
Son süreçte ilan edilen OHAL ile birlikte cezaevleri üzerindeki baskılar da arttı. Bu baskıların yoğun olarak yaşandığı yerlerden biri olan Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde de tutsak ailelerine ‘çıplak arama’ işkencesi dayatıldı. Çocukların bile maruz bırakıldığı çıplak arama işkencesine tepki gösteren tutsak yakınları gardiyanlar tarafından hakarete de uğradı.
 
Kitaplara el koyma, su ve yemek vermeme!
 
Tutsakları görüşe giden aileler var olan baskıların son süreçte en üst seviyeye çıkarıldığını dile getirdi. Cezaevi yönetimi tarafından hayata geçirilen baskıların ‘ ‘çıplak aramaya’ kadar dayandığını dile getiren tutsak yakınları, var edilen baskıların kabul edilemez olduğunu söyledi.
 
‘Tek tip’ elbise ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde ki tecridi kınamak için tutsaklar daha önce bir ay boyunca açlık grevine girmişti. Yine tutsak yakınlarının verdiği bilgiye göre geçtiğimiz günlerde sona eren açlık grevinden sonra açık görüşlere çıkmaya başlayan tutsaklar gardiyanlar tarafından sürekli hakaret ve soruşturma tehdidine maruz kaldıklarını söylediler. Tutsaklar kitaplarına, gazetelerine el konulduğunu fazla olan elbiselerinin de alındığını dile getirirken koğuşlarının da sıklıkla basıldığını sözlerine eklediler.
 
Tehdit ve hakaretlerin dışında çoğu zaman kendilerine yemek ve su verilmediğini de dile getiren tutsaklar, kış ayı olmasına rağmen kapanmayan ve sürekli açık kalan camlar yüzünden de birçok tutsağın hastalandığını ifade ettiler.
 
Çocuğa ‘çıplak arama’ işkencesi!
 
Var olan baskıların dışında geçtiğimiz hafta açık görüşe giden aileler de ‘çıplak arama’ işkencesine maruz bırakıldı. Yaşananlarla ilgili bilgi veren bir tutsak yakını “Biz içeri girdikten sonra yine aynı rutin arama olur diye bekliyorduk. Ama gardiyanların yanına gittiğimizde bize soyunun dediler. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık.  İlk önce kabul etmedik ama bizi sizi görüşe çıkarmayız diyerek tehdit ettiler. Her şeyimizi çıkarıp baktılar. Erkeklere değil kadınlara yaptılar sadece. Yaşlı çocuk dinlemeden herkese baktılar. Benim 8 yaşında ki yeğenime bile yaptılar. Ben bile o kadar etkilenirken onun ne hale geldiğini tahmin bile edemezsiniz. Biz karşı çıktıkça da bize hakaret edip tehdit ettiler. 70 yaşında ki nine bile neye uğradığını şaşırdı. Sırf bizi yıpratmak için yapıyorlar bunu. Ama en çirkef hallerini bile gördük artık asla boyun eğmeyiz” diye konuştu.
 
‘Burası Türkiye Cumhuriyeti!’
 
Gardiyanlar tarafından hakarete maruz kaldıklarını dile getiren tutsak yakınlarından biri, “ Geçtiğimiz günlerde yaşlı bir kadın giriş için oğlunun adını Kürtçe söyledi. Kadında ismi bulamayınca soyadını sorup öğrendi. Sonrasında görevli personel yaşlı kadına, ‘Ay burası Türkiye Cumhuriyeti bir öğrenemediniz konuşmayı, artık öğrenin yeter artı’ söylemlerde bulanarak rencide etmeye çalıştı” dedi. 
 
Sonuna kadar direniş çağrısı
 
‘Tek tip’ elbiseye karşı tutsakların direniş çağrısı yaptığını söyleyen tutsak yakınları,  “Onları bize giydiremeyecekler sonuna kadar direneceğiz” mesajı verdiklerini söyledi.