13 Şubat 1958: Irmağın akışı başladı, Nilgün Marmara doğdu…

  • 10:33 13 Şubat 2018
  • Tarihte Bugün

 

“Ülkem yok, cinsim yok, soyum yok, ırkım yok; ve bunlara mal ettirici biricik güç, inancım yok” diyen Nilgün Marmara, kendi iradesi ile ayrıldığı dünyaya 13 Şubat 1958 tarihinde geldi. 
 
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde eğitim gören Nilgün, tezinde sanki ruh eşi olan ve 29 yaşında intihar ederek hayatına son veren şair ve yazar Sylvia Plath’ı inceledi.
 
İlk şiiri Şiir Atı dergisinde yayınlanan Nilgün, kendi dilini kurduğu şiirlerinde ölüm kavramına sıkça değindi. 
 
13 Ekim 1987’de Kızltoprak’taki evinin 5. katından atlayarak yaşamına son vermeyi tercih eden ya da Jean-Paul Sartre’ın dediği gibi ‘varlığının tanımını hiçlikle yaptığında’  29 yaşındaydı.  
 
Arkasında bıraktığı notta ırmağın akışına yaptığı müdahaleyi şöyle anlatıyordu: 
 
“13 Ekim 1987
 
Salı
 
Sevgilim
 
Her gün kötücül bir düşü kurmak ve onu taşımak artık kılgıyı gerektiriyor. Sana böyle bir yük bırakmak istemezdim ama sen akıllı ve güçlüsün, çabuk unutursun.
 
Bu durumdan kimse kimseyi ya da kendini suçlu, sorumlu saymasın, çünkü suç yok. Yalnızca ırmağın akışına bir müdahele söz konusu!
 
Her anın niye’sini sorgulayan bir varlığın saygısızlığını yok etmek için kararlaştırılmış bir eylem bu! Çocukluğun kendini saf bir akışına bırakması ne güzeldi. Yiten bu işte! Bu tükenişle hiçbir yeni yaşama başlanamaz, bu nedenle tüm sevdiklerime elveda diyorum. Ben’i bağışlayın! Bunu en çok annemden, babamdan ve Kağan senden diliyorum. Dostlarımdan da!
 
Nilgün Marmara Önal
 
Seni hep sevdim Kağan!
 
Hoşçakalın!
 
P.S.1 Cenaze töreni istemiyorum, mümkünse yakınız lütfen!
 
P.S.2 Kuşlar ölünceye kadar iyi bakınız onlara
 
3 Sahneden çekilirken yaşamıma karışmış herkesi selamlıyorum
 
4 Kağan arzu ederse ileride, daktiloya çekilmiş şiirleri bastırabilirsin”