Binlerce kadın Efrîn'den seslendi: Avesta ve Barin'in iradesi yenilmez

  • 16:56 13 Şubat 2018
  • Güncel

 

EFRÎN - Efrîn saldırılarının 25'inci gününde sokakları dolduran binlerce kadın, "Efrîn'de kadın iradesi direniyor. Avesta ve Barinlerin iradesi ile direniyoruz ve bu irade yenilmez" dedi. 
 
TSK ve ÖSO’nun Efrîn'e dönük saldırıları 25'inci gününe girerken halk direnişi tüm kararlılığı ile devam ediyor. Kongreya Star'ın çağrısıyla binlerce kadın kent merkezinden Dersim Hastanesi önüne yürüyüş yaptı. Sabah saatlerinde itibaren PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın, Efrîn'de yaşamını yitiren YPJ’li Avesta Xabur, Barin Kobanê’nin fotoğraflarının olduğu posterleri taşıyan kadınlar, saldırıları kınayan döviz ve pankartlarıyla Newroz Meydanı'nı doldurdu. 
 
Binlerce kadının katıldığı yürüyüşte sık sık, "Biji berxwedana Efrîn'e", "Biji tekoşine jinan" sloganları atıldı. Dersim Hastanesi önünde son bulan yürüyüşün arından konuşan Kuzey Suriye Federasyonu Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusûf, "Efrîn'e saldıranların kendi sonlarını hazırladılar" diye başladığı konuşmasında direnişi selamladı. 
 
‘Kobanê ve Şengal saldırıları gibi Efrîn saldırısı da boşa çıkarılacak’
 
Hediye konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türk devleti 25 gündür saldırıyor ve bütün teknik imkanları kullanmasına rağmen direnişimize çarpıyor. Kuzey Suriye'yi işgal eden Türk devleti ve ona bağlı El Kaide/DAİŞ çeteleri daha öncede yenildi şimdi de yenilecek. Kobanê ve Şengal'de nasıl soykırım saldırılarını boşa çıkardıysak, burada da boşa çıkaracağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın."
 
Hediye, "Avesta ve Barinlerin yoldaşları cephede kahramanca direniyor. Bu direniş ve irade yenilmezdir. Kadın iradesi ile direnişimiz başarıya ulaşacak" diye vurguladı. 
 
Öte yandan kadın yürüyüşünün yapıldığı saatlerde Efrîn kent merkezine yönelik top atışları yapılması dikkat çekti. Atılan toplardan biri çocuk parkı Gülüstana Newroz'a, biri Avrin Hastanesi yakınına diğeri ise caddeye düştü. Saldırıda aracıyla park halinde bulunan bir taksici yaşamını yitirdi. Biri kadın iki kişi ise yaralandı. Atılan toplara rağmen kadınlar yürüyüşü terk etmedi.