HDP Kadın Meclisi: Serpil Kemalbay'ın yanındayız

  • 18:47 13 Şubat 2018
  • Güncel

 

ANKARA - Serpil Kemalbay'ın gözaltına alınmasına tepki gösteren HDP Kadın Meclisi, "Kadın özgürlük ve emeğin hakları mücadelelerinin değerli emekçisi, Eş Genel Başkanlık görevini yeni devreden Parti Meclisi üyemiz Serpil Kemalbay'ın Ankara'da hukuksuzca gözaltına alınmasını kınıyoruz" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Eş Genel Başkanlığını yeni devreden Serpil Kemalbay'ın gözaltına ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Serpil Kemalbay’ın yanında olduklarının altını çizen HDP Kadın Meclisi, Serpil’in gözaltına alınmasını kınadıklarını kaydetti. 
 
'Serpil direngen bir kadındır'
 
Serpil'in ömrünü eşitlik ve özgürlük mücadelesine verdiği ve direngen bir kadın olduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: "Partimizde geçtiğimiz dönem Eş Genel Başkanlık görevini üstlenmiş, AKP-MHP faşist iktidarına karşı dik durmuş, şahsında partimizin ve kadın iradesinin hiçbir baskıya boyun eğmeyeceğini göstermiştir. 
 
'HDP dimdik ayakta'
 
Nitekim iki gün önce, tüm baskı, gözaltı ve tutuklamalara, engellemelere rağmen partimizin 3. Olağan Kongresi'ne 30 bini aşkın yurttaş katılmıştır. Kongrede; halklar, inançlar, kadınlar, gençler ve emekçiler demokratik siyasetten, özgürlük ve eşitlik ısrarından, yaşamı savunmaktan vazgeçmeyeceğini güçlü bir şekilde haykırmıştır. Ana akım ‘medya kuruluşları’nın yok saydığı, bahsettiğinde ise yalnızca Saray'ın basın bülteninin seslendirmesini yaparak partimiz temsilcilerini kriminalize etmeye çalıştığı Kongremizde, Serpil Kemalbay'ın, demokrasi ve özgürlük iddiamızı halklarımızla birlikte yükseltmesi, umudun HDP'de dimdik ayakta olduğunu göstermesi, hiç şüphesiz faşist bloku rahatsız etmiştir.
 
'Serpil derhal serbest bırakılmalı' 
 
Yüzyıldır aynı yolları, aynı yöntemleri uygulamaktan ve sonuçsuz kalmaktan usanmayan, geçmişten öğrenmeyen, ders çıkarmayan bu siyasi anlayışın, içine düştüğü durum en hafif deyimle kadın ve demokrasi düşmanlığıdır. Gözaltında tutulan bütün kadın devrimcilerin ve aktivistlerin, Serpil Kemalbay'ın ve HDK bileşeni temsilcilerinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Kadın mücadelesine, haklarına ve aktivistlerine yönelik bu saldırgan tutumu kınıyoruz."