İHD 'tek tip' elbiseye karşı kampanyanın startını verdi

  • 19:31 13 Şubat 2018
  • Güncel

 

İSTANBUL - İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, yaptığı basın açıklaması ile "tek tip" elbise dayatmasına karşı başlattığı kampanyanın startını verirken, hükümete de yasanın geri çekilmesi çağrısında bulundu.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu Galatarasay Meydanı'nda,  cezaevlerinde uygulanmak istenen "tek tip" elbiseye ilişkin basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya insan hakları savunucuları katılırken, "Tek tip elbise işkencedir" yazılı pankart taşındı. Basın açıklamasını yapan Aylin Hacaloğlu "tek tip" elbisenin dayanağı olan 696 Sayılı KHK'nın iptal edilmesini istediklerini belirterek, "tek tip" elbise giymeyi kabul etmeyen tutsaklara disiplin cezası verilmesinin öngörüldüğünü vurguladı. 
 
Aylin, "KHK'nın yayınlanmasının ardından yapılan resmi açıklamalara göre, 'tek tip' elbisenin nasıl uygulanacağı bir ay içinde yapılacak yönetmelikle belirlenecek ancak KHK; siyasi mahpusların, mahkemeye çıkarılırken badem kurusu ya da gri tulumlar giymesini, kadın tutuklu ve hükümlülerin giyeceği tek tip elbiselerin tulum şeklinde olmayabileceğini düzenlemiş bile" dedi.
 
'Tek tip' elbise kimliksizleştirmektir'
 
Badem kurusu ve gri tulum ya da iki parçanın fark etmeyeceğinin altını çizen Aylin, "tek tip" elbisenin en anlama geldiğini anlattı. Aylin, "Tek tip' elbise, bir damgalama aracıdır. Henüz yargılaması devam eden yani suçları kesinleşmemiş mahpusları 'suçlu' olarak damgalamaktadır. Bu damgalama; sayıları yaklaşık 60 bini bulan tutuklu için masumiyet karinesinin ihlalidir. Tek tip elbise; giymek zorunda olanlar-olmayanlar, badem kurusu ya da gri renkte olanlar, tulum ya da alt üst biçiminde olanlar diyerek mahpuslar arasında kategorik bir ayrım gözetmektedir ve ayrımcılık yasağının ihlalidir. 'Tek tip' elbise; mahpusu tek tipleştirmeyi, kimliksizleştirmeyi, kişiliğini ezmeyi amaçlayan bir araçtır ve kötü muamele/işkence yasağının ihlalidir" diye konuştu.
 
'Tecrit işkencedir'
 
Aylin, "tek tip" elbise giymeyi kabul etmeyen mahpuslara ziyaret yasağından başlayıp hücreye kapatılmaya varan birçok ceza verilmesi beklendiğini söyleyerek, "Bu disiplin cezaları diğer sakıncalarının yanında ağır tecride yol açacaktır. Tecrit işkencedir. 'Tek tip' elbise, üst üste verilen disiplin cezalarıyla mahpusların infazlarının yanmasına ve şartlı tahliye haklarının ellerinden alınmasına neden olacaktır. Tek tip elbise, giymeyi kabul etmeyen mahpusların mahkemeye çıkarılmaması ve mahkemeye çıkarılmadan haklarında hüküm verilmesi mümkün olacağından savunma hakkının engellenmesi ve adil yargılanma hakkının ihlali söz konusudur" dedi.  
 
'Bu uygulamalardan vazgeçin'
 
"Tek tip" elbisenin Guantanamo Hapishaneleri örneğinde olduğu gibi hukuksuzluğun, işkencenin, vahşi zorun, adaletsizliğin simgesi olduğunu vurgulayan Aylin sözlerini şöyle sonlandırdı:"Direnmeyen tutsakları dahi manevi olarak öldürmenin bir aracı olarak kullanılıyor. 12 Eylül faşizminde tek tip elbiseye direnenleri selamlıyorum. Hükümete de şu çağrıyı yapıyoruz: 'Tek tip' elbise uygulaması için yönetmelik hazırlamak yerine bu uygulamadan derhal vazgeçin."