Maçka Parkı’ndaki doğa talanı protesto edildi

  • 19:52 13 Şubat 2018
  • Ekoloji

 

İSTANBUL - Maçka Parkı’nda yeniden başlayan tünel projesi kapsamında İBB tarafından ağaçların sökülmesi, yaşam savunucuları tarafından protesto edildi.
 
Maçka Parkı’nda yapılmak istenen tünel projesi nedeni ile onlarca ağacın yerlerinden sökülmesi, yaşam savunucuları tarafından Maçka Parkı’nda protesto edildi. Çok sayıda yurttaşın destek verdiği protestoda, “Maçka Parkı’nda tünel istemiyoruz” yazılı pankart açıldı. “ İBB elini parkımdan çek”, “ Beton değil park istiyoruz”  sloganlarının atıldığı protestoda grup adına Maçka Parkı Hepimizin İnisiyatifi’nden Ersin Kiriş basın açıklamasını okudu.
 
‘Maçka Parkı’na yapılmak istenen tünel projesi yeniden devrede’
 
“Geçen seneden bu yana bütün kent ve yaşam savunucularının mücadele ettiği Maçka Parkı’na yapılmak istenen tünel projesi yeniden devrede” diyerek sözlerine başlayan Ersin,  Maçka Parkı’nın, Dolmabahçe-Levazım-Armutlu-Ayazağa tünellerinin Dolmabahçe çıkışı nedeniyle tehdit altında olduğunu belirtti. İBB’nin toplam 199 ağacı taşıyacağını ve bölgenin eskisinden daha yeşil olacağını iddia ettiğini belirten Ersin, “Ancak biliyoruz ki İBB bölgeyi, tünel giriş çıkışları, katlı geçişleri nasıl beton kaosuna çevireceğini gerçek dışı yalanlarla saklamaya çalışıyor. Halka, yalan söylüyor” dedi.
 
“Proje Maçka Parkı’nı bir ulaşım aksının ortasında bırakıyor, karayolu kıskaca alıyor” diyen Ersin, tünelin bağlantı yolları ile parkı tehdit ettiğini belirtti. Tünelin giriş ve çıkış noktalarının parkın neresinde düşünülürse düşünülsün bu yolların parkı hançerleyerek geçeceğini söyleyen Ersin, “Maçka Parkı’nın zarar görmemesi için tek ihtimal tünel projesinin iptal edilmesidir” diye kaydetti.
 
Ersin, son olarak tüm yaşam savunucularını desteğe çağırdı. Basın açıklamasının ardından, yaşam savunucuları kent sorunlarının tartışılacağı, foruma geçti.