Kadınlar 14 Şubat’ta sokakta: Öldüren sevgi istemiyoruz

  • 21:30 14 Şubat 2018
  • Güncel

 

 

 
 
İSTANBUL - Kadınlar 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle sokağa çıkarak, “Aşkın kutlandığı bu günde yılın diğer tüm günleri gibi. Geçen sene bir kadın öldürülmüştü, önceki sene de öyle ve ondan önceki de. Öldürenler de hep onları sevenlerdi. Seven, sevdiği için de kızan, kısıtlayan, kıskanan erkeklerdi” dedi.
 
Kadınlar 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle  “Öldüren sevgi istemiyoruz” diyerek, Beşiktaş Meydanı’nda bir araya geldi. Kadınlar Birlikte Güçlü grubunun çağrısıyla bir arya gelen onlarca kadın, "Olmaz olsun eşitsiz aşk, biz hayatı istiyoruz" pankartı açtı.  "Sevgi adına şiddet uygulayana hayır", "Flört şiddetine hayır", "Birlikteliğimiz zorla değil dayanışmayla güzel", "Özgürlük daha güvenli" dövizleri taşıyan kadınlar Kartal Heykel’i önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Kadınlar yürüyüş boyunca "Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet inadına isyan",  "Yaşasın kadın dayanışması", "Öldüren sevgi istemiyoruz", "Kadınlar artık susmayacaklar" "Diren Coşkun yalnız değildir", "Susma Haykır translar vardır" sloganları attılar.
 
‘Sevginin değil piyasanın kazandığı bir gün’
 
Yürüyüşün son bulduğu Kartal Heykeli önünde kadınlar açıklama yaptı. 14 Şubat’ın ne anlama geldiğine yer verilen açıklamada, “Bugün televizyon dizilerinin reklamların konusu aşk ve mücevherler, aşk ve pahalı yemekler, aşk ve bu aşka uygun mobilyalar ve daha niceleri... Yani satın alınanla değerlenen aşk. Satın alınan ambalajı reklam olan aşk.  Ve sevginin,  sevenin ve sevilenin değil piyasanın kazandığı bir gün” diye belirtildi.
 
‘Öldürenler hep onlardı; sevenler’
 
Açıklamanın devamında kadın katliamlarının bugün de devam ettiğine dikkat çekilerek, “Aşkın kutlandığı bugünde yılın diğer tüm günleri gibi. Geçen sene bir kadın öldürülmüştü örneğin, Önceki sene de öyle. Ve ondan önceki de. Öldürenler de hep onları sevenlerdi. Seven, sevdiği için de kızan, kısıtlayan, kıskanan erkeklerdi” sözlerine yer verildi.
 
“14 Şubatlarda pazarlanan aşkı iyi biliriz” denilen açıklamada,  sevdiği için öleceğini söyleyen erkeklerin kadınları öldürmesi olduğu ifade edildi.
 
‘Diren Coşkun yalnız değildir’
 
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Tüm 'seviyorum'ların yükü paylaşılmayan bulaşığa, yemeğe, ütüye, çamaşıra, çocuk bakımına çıkması;  sadece kadın erkek arasında olduğunda makbul,  ama LGBTİ olunca yasak. Aşkın eşitsizliğin,  üzerimizdeki erkek egemenliğinin öbür adı haline getirildiği bu düzene isyanımızla, hep birlikte;  olmaz olsun böyle aşk, biz hayatı istiyoruz.”  
 
Tekirdağ F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve talepleri için ölüm orucunda olan trans kadın Diren Coşkun ve ona destek için ölüm orucuna başlayan Kıvılcım Arat’a da dikkat çekilen açıklamada, Kıvılcım ve Diren’in yalnız olmadığı belirtilerek, “Diren Coşkun yalnız değildir”, “Kıvılcım Arat yalnız değildir” sloganları atıldı.
 
Şiddetsiz bir yaşam istediler
 
Kadınların şiddetin, tahammülsüzlüğün gölgesinde bir hayatı istemediklerinin kaydedildiği açıklamada, “Hiçbir sevginin savaş gerekçesi olmadığı bir yaşamı istiyoruz. Transfobinin, homofobinin, hiçbir nefretin karartamayacağı bir hayatı istiyoruz. Cinsel şiddetle, tehdidiyle, endişesiyle kuşatılmayan bir hayatı istiyoruz” diye belirtildi.
 
Açıklamada kadın dayanışmasına vurgu yapılarak,  “Alınan hediyeler, verilen sözleri, şaşalı kutlamalarla değil, dayanışmayla, özgürlüklerle eşitlikle biz çoğalıyoruz” dendi.
 
Açıklamanın ardından eylem, “8 Mart’ta sokaklara” çağrısıyla sona erdi.