Efrîn'de direnişin ortasında doğum sancısı…

  • 09:08 24 Şubat 2018
  • Güncel

 

Zeynep Kızılırmak 
 
EFRÎN - Efrîn'de 36 gününe giren direnişte bir yandan savaş tüm şiddeti ile sürerken bir yandan ise yaşam kendini yeniden var etmek için döngüsünü sürdürüyor. Bombalar topların arasında bir şikêfte direnişin bebeği için doğum sancısı çekiyor Humuslu Zeynep. 
 
Doğum ve ölüm…Dünyanın dengesini belirleyen iki canlı olgusu. Birinin bellidir tarihi diğerinin ise belirsizlik içinde beklersin telaşın var oluş krizin hep bunun içindir. Derler ki insanlığın var olmak için bu kadar çabalaması ölüme karşı meydan okuyuşunda gizlidir. O yüzden var olmak için doğumu seçer, kendini aktarmak ister gelecek nesillere. 
 
Efrîn'de Türkiye ve ona bağlı gruplarının saldırılarının ardından başlayan ve adına "Çağın direnişi" denilen direniş, 36'ıncı gününe girdi. Saldırıların başladığı günden bu yana Efrîn'de olanlar için burada yaşananları yansıtmak kekeme bir dilin anlatımına dönüşüyor çoğu zaman. 
 
İşte o hikayelerden biriyle Basute beldesinden karşılaşıyoruz. İnsanlar kendini korumak için küçük şikêftler yapmış içine kadınlar, çocuklar için yaşam alanları oluşturmuş. O şikêftlerden birinin kapısında karşılayan bir kadın içeri davet ediyor. 
 
İçeri girdiğimizde 6 metrelik bir alanın köşesinde uzanmış doğum sancıları çeken bir kadın yatıyor. Çevresine toplanan kadınlar yardım ediyor. Humuslu olduğunu öğrendiğimiz Zeynep isimli 20'li yaşlardaki genç kadın uzandığı köşeden battaniyeyi başına çekiyor ve o halde konuşmak istemiyor ama hikayesini diğer kadınlar anlatıyor. 
 
Suriye savaşı nedeniyle Humus'dan göç etmek zorunda kalmış ve Efrîn'e yerleşmiş Zeynep. Savaştan kaçıp yeni bir yerde yeni bir yaşama başlayarak burada evlenen Zeynep, Türkiye'nin saldırılarıyla birlikte yeniden bir savaşın içinde bulmuş kendini. 
 
Şikêftte kalan diğer kadınlar başından ve ona yardımcı olmaya çalışıyor. "Doğum yapacak bugün yarın sancıları başladı, geceden beri uzaktan bomba yağdırıyorlar, götüremiyoruz bir yere burada doğum yapacak" diyor, başında bekleyenlerden biri. 
 
Zeynep bir şikefte başına çektiği battaniye ile doğum sancısı çekiyor. Kadınların kolektif dayanışması ile çağın direnişinin ortasında bir çocuk doğacak, adı belki Berxwedan olacak.