Özsavunma atölyelerinde kadın bilinci yaygınlaştırılıyor

  • 09:02 25 Şubat 2018
  • Güncel

 

İZMİR - Halkevleri üyesi Gizem Coşkun, feminist özsavunma atölyelerinde kadınlık bilincinin gelişmesini sağladıklarını belirtti.
 
İzmir Gültepe Halkevi'nde kadınlar drama, sohbet, okuma gibi çeşitli faaliyetler için bir araya gelirken, Halkevinde en çok ilgi gören atölyelerden biri özsavunma atölyesi. Kadın dayanışması ilkesi ile kadın bilincinin ortaya çıkacağını söyleyen Halkevleri üyesi Gizem Coşkun da özsavunma atölyesine katılıyor. Kadının sırf kadın olmaktan kaynaklı sorunlarının iktidarın kadın düşmanı politikalarıyla derinleştiğini ifade eden Gizem, kadınlık bilincinin gelişmesi için özsavunmanın temel teşkil ettiğini söylüyor.
 
Çoğunlukla ev işçisi kadınların atölyeye katıldığını ifade eden Gizem, atölyelerde "toplumsal cinsiyet nedir ve nasıl ortaya çıkıyor", "sadece kadın olduğumuz için yaşadığımız sıkıntılar neler", "iktidar politikaları bundan nasıl besleniyor" gibi sorulara birlikte cevap aradıklarını belirtti. Kadınlar gündelik yaşamdaki pratikleri içinde atölyedeki paylaşımları ile ortaya çıkarttıkları sorunlarına yine birlikte okuma çalışmaları ve drama ile çözüm üretmeye çalışıyor.
 
'Özsavunma için öncelikle öz saygının geliştirilmesi gerekir'
 
Feminist özsavunmanın kadının öncelikle kendini tanıması ile başladığını ifade eden Gizem, kendi hayatlarına ve kimliklerine yönelik saldırıların öncelikle fark edilmesi, bunun için de her bireyin çeşitli dokunulmazlıklarının olduğunu bilmesi gerektiğini söyledi. Kadınların öz saygılarını fark ettikten sonra müdahalelere karşı koyabileceğini vurgulayan Gizem, "Kendi bedenim ve kimliğimin sınırlarını belirliyorum ve etrafıma bunu ifade ediyorum. Bunu da feminist ideoloji ile yapıyorum çünkü feminist ideoloji buna göre şekillenmiş bir ideoloji" dedi.
 
'Birlikte çözüm üretme kültürü gelişiyor'
 
Kadın kimliğini tehdit eden unsurları birlikte ortaya koyup birlikte çözüm üretme kültürünü geliştirmeye çalıştıklarını ifade eden Gizem, bir arada durmanın kadınlara güç kattığını ortaya koyduklarını belirtti.