Konvoydan sağ kurtulan Leyla: Çoluk çocuk demeden üstümüze havan attılar

  • 09:06 25 Şubat 2018
  • Güncel

 

Ruhenda Amed
 
EFRÎN - AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın, "Bizim kanımızda sivilleri vurmak yok" diyerek inkar ettiği sivillerin vurulduğu konvoyda bulunan Leyla Musa Hüseyin, “Çoluk çocuk demeden üstümüze havan attılar. Erdoğan gelen konvoyun sivil olduğunu bile bile vurdu. Bütün dünyanın gözü önünde yalan söylüyor" dedi. 
 
Türkiye ve bağlı grupların Efrîn’e yönelik saldırıları 37’nci gününe girdi. Çoğu kadın ve çocuk yüzlerce sivilin katledildiği saldırılar sürerken, Efrîn halkına destek olmak için Kuzey Suriye’nin Cizre, Fırat bölgeleri, Rakka, Dêrezor ve Şengal’den yola çıkan konvoy, 22 Şubat akşamı Türkiye’nin saldırısına uğramış, 1 kişi yaşamını yitirirken, 11 kişi de yaralanmıştı. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın konvoya yönelik yapılan saldırıyı, 'Bizim kanımızda sivilleri vurmak yok'' diyerek inkar ederken, saldırıya uğrayan konvoyda bulunan 65 yaşındaki Leyla Musa Hüseyin, yaşananları anlattı. 
 
'Saatlerce önümüzü görmeden arazide kaldık'
 
Cizre Kantonu’nun Derik şehrinden Efrîn’e gelmek için yola çıkan Leyla, “Büyük bir moral ve  coşkuyla yola  çıktık. Kobanê'de grupla birleştikten sonra   Efrîn'e doğru yola çıktık. Rejim kontrolünü geçtikten sonra  Efrîn'e 20 kilometre kala ses gelmeye başladı. İlk etapta ne olduğunu anlamadık. Hemen akabinde  otobüsümüze vurdular. Neye uğradığımızı anlamadık. Karanlık olduğu için herkes kendini araziye bıraktı. Saatlerce önümüzü bile görmeden  arazide kaldık” dedi. 
 
İçinde bulunduğu aracın şoförü katledildi 
 
“Çoluk çocuk demeden üstümüze havan attılar” diyen Leyla, saldırının ardından Efrîn’den gelen destekle kente ulaştıklarını kaydetti. Saldırı sırasında kendi araçlarını kullanan şoförün yaşamını yitirdiğini, yine bulunduğu araçtaki 5 sivilin de yaralandığını söyleyen Leyla, “Her ne olursa olsun Erdoğan Efrîn'de amacına ulaşamayacak” dedi.  
 
'Tayyip Erdoğan tüm dünyanın gözü önünde yalan söylüyor'
 
“Erdoğan'ın cesareti olsa sivilleri vurmaz” diyen Leyla, şöyle devam etti:  "Erdoğan gelen konvoyun sivil olduğunu bile bile vurdu. Ben kendim 65 yaşında bir kadınım. Bu yaşta ne elim silah tutar ne savaşabilirim; nasıl terörist oluyorum. Erdoğan bütün dünyanın gözü önünde yalan söylüyor ve kimseden ses çıkmıyor. Erdoğan'ın amacı gelen halkın iradesini kırıp Efrîn’i yalnız bırakmaktı. Lakin Erdoğan  şunu unutuyor  bizim irademizi kimse kıramaz. Efrîn yalnız değildi, olmayacak da. Şehit verdik. Yine de versek biz Efrîn’in yanında olacağız "ifadelerini kullandı.