Tutsak yakınları: Dışarıda direnişi büyüteceğiz

  • 09:01 28 Şubat 2018
  • Güncel

 

İZMİR - Tutsaklara yönelik baskıların yanı sıra kendilerinin de görüş günlerinde taciz edildiklerini belirten tutsak yakınları, "tek tip" dayatmasına karşı tutsakların tüm eylemlerine destek vereceklerini, direneceklerini vurguladı. 
 
Ege Bölgesi cezaevlerinde tutsaklara ve ailelere yönelik onur kırıcı muamele yapıldığını, kışkırtılmaya çalışıldıklarını söyleyen tutsak yakınları "tek tip kıyafet" dayatmasına karşılık gerçekleşecek her türlü direnişe aileler olarak destek vereceklerini söyledi.
 
'Direnişe destek vereceğiz' 
 
Türkan Yıldırım, Şakran 2 No'lu T Tipi Cezaevi'nde kardeşi Abdulbahi Yıldırım ile 3 No'lu T Tipi Cezaevi'nde bulunan kuzeni Abdurrahman Yıldırım'ı ziyarete giderken yoğun aramadan geçtiklerini ve kötü muamele ile karşılaştıklarını anlattı.  X-ray cihazının bozuk olduğu bahanesiyle montsuz olarak içeri alındıklarını söyleyen Türkan, hem tutsaklara hem de ailelere yönelik baskıların olduğunu belirtti. 
 
Tutsakların PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kaldırılması ve Efrîn'e yönelik saldırıların sona erdirilmesi için 3 gün açlık grevi yaptıkları bilgisini paylaşan Türkan, idarenin her şeyi bahane ederek ziyaretleri engellendiğine dikkat çekti. Türkan, son görüş gününde tutsakların kapısının açılmadığı bahanesiyle görüşme hakkının 15 dakikasının gasp edildiğini ekledi. 
 
'Aileler taciz ediliyor'
 
Şakran'da kardeşi Zana Yaktı'nın görüşüne giden Suna Payiçu da cezaevinin görüş gününü kendilerine yanlış bildirdiklerini söyledi. Görüşlerde sürekli taciz edildiklerini de vurgulayan Suna, tüm baskılara bir de "tek tip" dayatmasının ekleneceğini ancak bunun büyük bir direnişle karşılanacağını dile getirdi. Tek tip uygulamasına ailelerin de direneceğini ifade eden Suna, tutsaklara götürülen kıyafetlerin de alınmayarak psikolojik baskı yapıldığını aktardı. 
 
'A takımı hücre baskınları gerçekleştiriyor'
 
Bandırma Cezaevi'ne görüşe giden bir tutsak yakını da tutsakların hastaneye giderken ters kelepçeyle, ambulansla değil ring aracıyla taşındığını, yolda hasta tutsaklara kaba dayak atılarak götürüldüklerini belirtti. Sürgün gelenlere çıplak arama dayatıldığı için direniş gerçekleştirildiğini, tutsakların destek amaçlı kapılara vurduklarını ve bu nedenle hücre cezası aldıklarını belirtti. "A takımı" diye adlandırılan bir grubun gece baskınlarına geldiğini ve koğuşa zarar verdiğini belirten tutsak yakını, "Tek tip kıyafet gelmiş ama biz giymeyeceğiz diyorlar. Yırtıp atacaklar biz de destek olacağız" dedi.