Cumartesi, şarkılarını 8 Mart'ta kadınlarla söyleyecek

  • 09:07 1 Mart 2018
  • Kültür Sanat

 

İZMİR - Kadınların solist veya vokalist olabileceği algısının kırılan yerinde duran Cumartesi Grubu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadınlarla birlikte alanlarda olacak.
 
Geçen yıl 16 Nisan'da gerçekleşen referandum sürecinde "Hayır" cephesinde yer alarak bir araya gelen Cumartesi Grubu, söyledikleri şarkılarla dikkat çekti. Kadınlar tarafından giderek daha çok tanınan grubun kurucu üyesi Özgü Özütok. Grup, referandum süresinde olduğu gibi giriş düzeyinde enstrüman çalanlar ve profesyonel müzisyenlerden oluşuyor. Referandum sonrasında da 25 Kasım ve kadınların farklı etkinliklerine çağırıldıklarını söyleyen Özgü, grubun bu kez 8 Mart için bir araya geldiğini aktardı. Yeni üyeleriyle bir araya gelen grup, yaklaşık üç aydır 8 Mart'a hazırlanıyor.
 
'Kadınlar beste de yapar, müzik aleti de çalar'
 
İsmini Cumartesi Anneleri'nden alan grup, hicivli sözleri ile sistem eleştirisi yaparken bir yandan da kadınların sadece solist veya vokalist olabileceği algısını da kırıyor. Ahura Ritim Topluluğu'nun atölyesinde çalışmalarını sürdüren grubun 8 Mart'tan sonra da birlikteliğini koruyabilmek istediğini belirten Özgü, en önemli sıkıntılarının müzik aletlerinin taşınması, ses siteminin bulunmaması veya kendilerine ait bir atölyenin olmaması ve finansal sorunlar olduğunu ekledi. 
 
'Müzikle kadın mücadelesine omuz veriyorum'
 
"Enstrümanın varsa söyleyecek sözün varsa katıl" şiarından yola çıkarak grupla temasa geçen Açelya İçten, kadın mücadelesine bir müzisyen olarak bu şekilde destek verebileceğini düşündüğünü ifade etti. Kadınların nitelikli müzik aleti çalmasının, besteler yazmasının kendisi için çok değerli olduğunu ve çoğalması gerektiğini belirten Açelya, kadın müzisyenlerin göründüğünden daha fazla olduğunu belirtti.