Sur Kadın Folklor Grubu 8 Mart'a hazır

  • 09:08 4 Mart 2018
  • Kültür Sanat

 

Safiye Alagaş
 
DİYARBAKIR - Sur Kadın Folklor Ekibi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde düzenlenecek mitingde sahne almak için hazırlıklarını tamamladı. Sahneye 8 kişi çıkacak Sur Kadın Folklor Grubu, kadını ifade eden oyunları oynayacak. 
 
Diyarbakır'da 3 yıl önce 25 kadının bir araya gelmesiyle Sur Kadın Folklor Grubu (Koma Folklore ya Jinen Surê) kuruldu. Grup daha çok festivallerde ve kadın etkinliklerinde sahne alıyor. Folklor grubu 2 aydır Diyarbakır'da düzenlenecek olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi için çalışmalarını sürdürüyor. Grubun üyelerinden Berivan Kızıl, "8 Mart'ta 8 kadın olarak sahne alacağız. 8 Mart çalışması doğrultusunda oynadığımız oyunlar daha çok kadını bedensel ve fiziksel olarak ifade eden hareketlerle dengelenmiş oyunları oynuyoruz" dedi.  
 
5 oyun oynanacak
 
'Kadın delilosu', 'kadın halayı', 'teşî', 'esmer', 'dizo' ve 'şuşanê' oyunlarını oynayacaklarını söyleyen Berivan, "Bu oyunları kadının verdiği renklerle şenlendirip canlandırıyoruz. 8 Mart'ın duruşuna uygun olarak biz de kendi oyunumuzla, hareketlerimizle bugünü selamlıyoruz. Ne mutlu bizim gibi sanatıyla 8 Mart'ı sahiplenen kadınlara" diye konuştu.
 
'Mücadelenin bir yaşam biçimi haline gelmesini diliyoruz'
 
Toplumların 8 Mart'ın anlam ve öneminin farkında olduğunu dile getiren Berivan, ancak bu günün bir güne sığdırılmaması gerektiğinin altını çizdi. Yılın her gününde kadının özgürlük duruşunu her yerde yaşaması gerektiğini ifade eden Berivan şöyle konuştu: "Biz kadınlar olarak ve Sur kadın Folklor Grubu olarak 8 Mart'ın bütün bir yıla yayılmasını ve bu mücadelenin bir yaşam biçimi haline gelmesi diliyoruz. Kadın yaşamdır, kadın bu yaşam doğrultusunda gerçekliği ile yaşasın diyoruz. Bu nedenle 8 Mart'ta tüm kadınları alanlarda halay çekmeye davet ediyoruz."