Kadınlar ablukalara inat alanlara çıkıyor

  • 15:05 4 Mart 2018
  • Güncel

 

HABER MERKEZİ - 8 Mart etkinlikleri kapsamında Diyarbakır'da yapılmak istenen bisiklet turuna izin verilmezken, Van'da kadınlar şiddete ve kadın katliamlarına karşı polis ablukasına rağmen pedal çevirdi. Adana'da ise kadınlar 8 Mart günü yapılacak mitinge davet edildi. 
 
Dicle Amed Kadın Platformu öncülüğünde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Rojava Parkı'ndan Şex Sait Meydanı'na kadar düzenlenmesi planlanan bisiklet turu polis tarafından engellendi. Rojava Parkı'ndaki polis ablukası nedeniyle Egitim Sen Diyarbakır 2 Nolu Şubesi'ne geçen kadınlar, polis tarafından aranarak içeriye girebildi.  Eğitim Sen’de basın açıklaması yapan 8 Mart Tertip komitesi Başkanı Avukat Gülşen Özbek, Diyarbakır Valiliği'nin "Milli güvenliğin sağlanması ve kamu huzurunun sürekliliğini" gerekçe göstererek bisiklet turunu "yasak" kapsamına aldığını belirterek,  bu nedenle etkinliklerini gerçekleştiremediklerini söyledi. 
 
Bisiklet turunun milli güvenliği nasıl tehlike altına aldığı noktasında bir bağ kuramadıklarını dile getiren Gülşen, "İronik bir durum bu. Kadınlar bu gün bisiklet turu ile savaşa karşı, şiddete karşı, cinsel saldırıya karşı pedal çevirecekti. Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok. Bulunduğumuz yerden dışarı çıkamıyoruz şimdi.  Tabi bu muhteşem değil dehşet bir şey. Bu kentin kadınları olarak 8 Mart'ı en güçlü kutlamak adına hazırlıklarımızı en güçlü bir şekilde sürdüreceğiz. 8 Mart’ta istasyon meydanında alanlarda olacağız" dedi. 
 
Açıklamanın ardından kadınlar, polisin ablukasını oturma eylemi ile protesto etti. Bez üzerinde hazırladıkları "Jin Jiyan azadi", "özgürlüğü pedalle", "sana ne", "çocuk istismarına edi bese", "savaşa edi bese", "Kadın cinayetleri politiktir", "Jin heviye", "OHAL'e diyorum bese", "Kadın yaşam ozgurluk" dovizlerini açtı. Sık sık "Jin Jiyan azadi", "Dünya yerinden oynar dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa" sloganları atıldı.  
 
Öte yandan Dicle Amed Kadın Platformu öncülüğünde katledilen kadınlar için Sur ilçesinde bulunan Nil Düğün salonunda mevlit verildi. Çok sayıda kadının katıldığı etkinlikte saygı duruşunun ardından mevlit okutuldu. Ardından hazırlanan gofret, büsküvi ve lokumlar gelenlere dağıtılrak dualar okundu. 
 
Van'da kadınlar pedal çevirdi
 
Van'da da Ahtamara Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle startını verdiği eylem ve etkinlikleri 4'üncü gününde kadınların yoğun ilgisi ile devam ediyor.  Etkinlikler kapsamında bisikletleri ile Van Karayolları'nda buluşan kadınlar, bisikletlerine ve boyunlarına, "Jin Jiyan Azadi", "Yaşasın 8 Mart" yazılı puşiler taktı. Karayolları'ndan İskele Caddesi'ne kadar 8 kilometre yolu bisiklet ile giden kadınlar sık sık, "Kadın Yaşam özgürlük", "Jin jiyan azadi" sloganları attı. 
 
Polis ablukasına rağmen kadınlar bisiklet ile Van'ın en uzun yolu olan İskele Caddesi'nde buluşarak, "Jin Jiyan azadi" sloganları ve zılgıtlar eşliğinde mor balonlar uçurdu.
 
Adana'da bildiri dağıtıldı 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Kadın Meclisi üyeleri ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolasıyla 8 Mart Günü Uğur Mumcu (İstasyon) Meydanı'nda yapılacak miting için bildiri dağıttı. Seyhan Hürriyet Mahallesi'nde bulunan Semt Pazarı'nda çalışan ve alışverişe gelen kadınlar 8 Mart'ta alanlara çağrıldı.