Avlusunu restorana dönüştüren Filiz, Malatya sınırlarını aştı

  • 09:04 7 Mart 2018
  • Emek/Ekonomi

 

Gülistan Azak
 
MALATYA - Aile ve toplumun tüm baskılarına rağmen kendi yaşamını kurma kararlılığından hiç vazgeçmeyen Filiz Zengin, evinin avlusunda yoktan var ettiği bir restoranla ismini ve hayallerini Malatya sınırlarının dışına taşıdı. 
 
"Gözeler" olarak bilinen bir aile tarafından 1918 yılında yaptırılan tarihi evde yaşayan Filiz Zengin (27),  evin avlusunu dizayn ederek bir iş yeri haline getirdi. Filiz'in restoranı unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemekleriyle ziyaretçilerinin akıllarında yer ediniyor. Çirleme, kayısı yağlama gibi yöresel yemekleri halkın beğenisine sunan Filiz, yaşadığı evin avlusunu istihdam alanına dönüştürme fikrini tarihi sevgisiyle yorumlarken, başarısının sırrının ise istek ve azim olduğunu söylüyor. 
 
'Kadın yapamaz anlayışına cevap olduğumu düşünüyorum'
 
Adını Malatya sınırlarının ötesine taşımış olan Filiz, çevresinden sürekli olarak "Kadınsın yapamazsın" gibi olumsuz tepkiler aldığını ifade ediyor. İlk aşamalarda aldığı olumsuz tepkiler nedeniyle umutsuzluğa kapıldığını aktaran Filiz, "Başlarda zorlansam da ardından kendime güvenmem gerektiğine inandım. Asıl kadın olduğum için çok daha iyi yaparım diyerek negatif enerjileriyle beni yıldıranlara karşı ayakta durdum. Bu yorumu erkekler daha çok yapıyordu. O yüzden beni çıktığım yoldan vazgeçirmeye çalışan erk zihniyetlere karşı en iyisini yaparak yöresel yemeklerimi yemeye gelenleri bir daha geri getirdim. Olumlu tepkiler karşısında azmim arttı ve severek başladığım çalışma yaşamamım beni daha fazla kendine çekti" diye anlatıyor. 
 
'Elimden alınmak istenen özgürlüğüm için mücadele ettim'
 
"Çevresel baskılar yüzünden kendimi  gerçekleştirebilmek  için çok az fırsatım oldu" diyen Filiz, başarı öyküsünü ise şöyle dile getiriyor: "Henüz 17 yaşındayken ailemin zoru ile  evlendirildim. Aile ve çevre baskısı yüzünden elimden alınmak istenen özgürlüğüm için mücadele etmeyi bırakmadım ve en nihayetinde kendi evimin avlusunda dahi olsa bir iş istihdamı oluşturmayı başardım. İki katlı olan konağımın avlusuna açtığım restoran sayesinde hem evimle hem de iş yerimle aynı anda ilgilenebiliyorum."
 
'Kadınlara sesleniyorum'
 
Toplumun cinsiyetçi ve önyargılı zihniyeti yüzünden kadınların kendini gerçekleştirecekleri iş alanını çok zor yaratabildiğini söyleyen Filiz, "Mahallemde bulunan çoğu kadın arkadaşım yaptığım işi takdir edip kendi avlularında benzeri bir iş imkanı yaratmak istiyorlar. Ancak toplumsal baskılar yüzünden yapamıyorlar. Başta kendi mahallemdeki kadınlar olmak üzere tüm kadınlara sesleniyorum, mücadeleyi bırakmayın ve yaşamınıza sahip çıkın" diye vurguluyor.