Sansür talimatına tepkiler sürüyor: Basın gerçekleri açığa çıkarmalı

  • 09:04 12 Mart 2018
  • Güncel

 

MUĞLA - AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddet haberlerinde sansür "talimatına" tepkiler devam ediyor. Muğla'da kadınlar basının görevini hatırlatarak, daha çok söz söylemeye çağırdı. 
 
AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istismar, taciz ve tecavüz haberlerinin görünür olmasına karşılık,"Televizyon yayınları da bu işi zıvanadan çıkardı. Buradan medyaya sesleniyorum. Lütfen yayınlarınızı kesintiye uğratın. Yoksa milleti çileden çıkaracaksınız" şeklindeki konuşmasına kadınlar "Gerçekler daha fazla dillendirilmeli" diyerek tepki gösterdi.
 
'Haber yapmak insanlığa hizmettir'
 
HDP PM üyesi Adalet Aydın, Tayyip Erdoğan'ın medyadaki en ufak eleştiriye dahi tahammül edemediğini belirterek, yıllardır sistemin başındaki olarak yaşanan sorunlara çözüm üretemediğini vurguladı. İstismar, kadın cinayeti ve yoksulluk gibi birçok sorunun giderek arttığını, her şeyin daha da kötüye gittiğini belirten Adalet, toplumsal çürümenin saklanamayacak kadar had safhaya geldiğini ifade etti. Savaşla beraber taciz, tecavüz gibi olguların daha da artacağını belirten Adalet, "Halkı pembe diziler, magazin programlarıyla uyutup onun dışında da bir şey yapmasın istiyor. Ama güneş balçıkla sıvanmaz gerçeklerin açığa çıkmak gibi bir huyu vardır. Bu gerçekler karşısında bir halk var bunlar da elinden geldiği kadar bunları ortaya çıkaracaktır. Bu haberleri kim yapıyorsa insanlığa hizmet yapıyordur" dedi.
 
'Basın yurttaşların sesini yansıtıyor'
 
Milas'ta yaşayan mutfak işçisi Ümmü Has, kadına, çocuğa ve hayvanlara varana kadar her türlü cinsel saldırının basında çıkmasının kamuoyunun duyarlılığını arttırdığını belirterek, basının susmamasını söyledi. Basının yurttaşların sesini yansıtması gerektiğinin altını çizen Ümmü, "Herkes söz hakkını kullanmalı. Kadınlar daha çok söz söylemeli daha çok konuşmalı, daha çok ekranlara çıkmalı, ele ele vermeli" dedi. 
 
'AKP politikaları istismarı adeta teşvik ediyor'
 
AKP iktidarı süresince istismar ve kadın cinayetlerinin artmasının tesadüf olmadığını ifade eden Demet Akça ise, AKP politikalarının istismarı adeta teşvik ettiğini belirtti. Demet, cinsel istismar suçları için var olan cezaların uygulanmadığını, istismarcıların neredeyse korunduğunu, basına yönelik talimatların ise bu durumu örtbas etmeye yönelik olduğunu ifade etti.