Anne ve babaları tutsak edilen 4 çocuğun mücadelesi…

  • 09:05 13 Mart 2018
  • Güncel

 

MARDİN - Tutuklanarak cezaevine gönderilen anne ve babalarından ayrı kalan en küçüğü 3 en büyüğü 16 yaşında olan 4 çocuk Nusaybin’de yaşam mücadelesi veriyor.
 
Son süreçte OHAL ile birlikte cezaevlerinin doluluk oranı yüzde yüze ulaştı. Her ilde yeni bir cezaevi yapan AKP hükümeti Mardin’de Diyarbakır yoluna da yeni bir cezaevi yapıyor. Bu baskıların en çok yaşandığı yerlerden biri olan Mardin’de de tutuklamalar gün geçtikçe artıyor. Nusaybin’de yaşayan ve 4 çocuk sahibi olan Kamuran ve Güneş Susan’da bu süreçte eski dosyalar nedeniyle tutsak edildiler. Geride en küçük 3 en büyük 16 yaşında 4 çocuk bırakarak cezaevine giren eşlerden Kamuran 9, Güneş’de 4 yıl ceza aldı.
 
Anne ve baba içeride, 4 çocuk tek başına dışarıda!
 
“Örgüt üyeliğinden”  3 yıldır cezaevinde bulunan baba Kamuran Kayseri Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor. 9 yıl ceza alan babayı çocukları iki ayda bir görmeye gidiyor. Anne Güneş’te daha önce 2015 yılında 8 aylık hamile iken tutuklandı. Bir ay içeride kaldıktan sonra serbest bırakılan Güneş’in o süreçte doğan çocuğu şimdi 3 yaşında. Çocuğu 3 yaşında girdikten sonra eski dosyasından “örgüt propagandası” suçlaması ile 4 yıl ceza alan Güneş, yeniden cezaevine girdi. Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan anne Güneş ilk olarak 3 yaşındaki oğlu Berat’ı da yanına aldı. İki ay önce tutuklanan Güneş kendisi ile bir ay kalan oğlunu cezaevi koşulları nedeniyle yeniden eve göndermek zorunda kaldı.
 
‘Annemizin yanımızda olmasını istiyoruz’
 
Anneleri ve babaları tutuklu bulunan 4 çocukta şu anda Nusaybin’de kalıyor. En büyükleri olan 16 yaşındaki Akif, “En küçüğümüz olan Berat daha bir ay önce cezaevinden çıktı. Şimdi uyumadan önce her akşam annemi sayıklıyor. Biz annemin yanımızda olmasını istiyoruz. Ailenin en büyüğü benim. Yanımızda olan amcam da bedensel engelli. Ben de kardeşlerime bakmak için çalışıyorum. Biz annemi istiyoruz. 3 yaşındaki kardeşim 4 yıl boyunca annemi görmeden büyümek zorunda kalacak. Hiçbir suçları olmadığı halde onlara ceza verildi. Biz annemizin bir an önce cezaevinden çıkmasını istiyoruz. Şuan Mardin’de her hafta gidip gelme olmasa da ayda bir görme şansımız oluyor. Ama onun da sürgün edilme riski var. O olursa bizim elimizden gelecek de bir şey kalmaz” diye konuştu.
 
Akif ayrıca anne ve babası için İHD ve STK’lara duyarlılık çağrısı yaparak, “Anne ve babamızın yanımızda olmaları için birileri harekete geçsin. Bizler yalnız büyümek istemiyoruz. Anne ve babamızın yanımızda olmasını istiyoruz” dedi.