Hamide Yiğit: Efrîn'de göz yumulmanın çok ötesine geçildi

  • 09:07 13 Mart 2018
  • Güncel

 

ANKARA - Efrîn kent merkezine yönelik saldırılarda uluslararası alanın suskunluk içinde olduğunu ve Türkiye'nin ateşkese uyma noktasında ciddi bir şekilde uyarılmadığını söyleyen yazar Hamide Yiğit, "Efrîn'de ciddi bir insan kıyımı olabilir. Bu göz yumulmanın çok ötesine geçti" dedi. Hamide, ayrıca Rusya'nın Türkiye'yi yanında tutmak için cihatçılara alan açtığına da dikkat çekti. 
 
Türkiye ve bağlı grupların yüz binlerce kişinin yaşadığı Efrîn kent merkezine yönelik saldırıları devam ederken, bir yandan da Efrîn halkının saldırılara karşı direnişi söz konusu.  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) almış olduğu ateşkes kararına rağmen Türkiye tarafından saldırı ve bombardıman devam ederken, kentte iletişim, elektrik ve su hatları tahrip ediliyor. 
 
 Efrîn'e yönelik 52'inci gününe giren saldırılara İlişkin Ortadoğu uzmanı yazar Hamide Yiğit değerlendirmelerde bulundu. 
 
'Batı Efrîn'de ikili oynuyor'
 
Kent merkezine doğru bir ilerleme olduğunu, ancak uluslararası alanda ciddi bir suskunluk olduğunu söyleyen Hamide, "Türkiye'ye ateşkese uyma noktasında ciddi bir çağrının yapıldığını düşünmüyorum. Batılı devletler açısından söylüyorum. Burada inanılmaz bir ikili oyun var. Farklı programlarını yürüten tarzda yaklaşıyorlar" dedi. 
 
'Ateşkese uyma noktasında Türkiye'ye ciddi bir uyarı yok'
 
Türkiye'nin Suriye topraklarında talep ettiğine karşı çıkmadıklarını ve Türkiye'yi yanına çekmeye çalıştıklarını vurgulayan Hamide, "Bu durum Rusya açısından da aynı. Kent merkezine kadar ilerleyen bir saldırı söz konusu. Halk büyük oranda kent merkezinde toplanmış çok ciddi bir felaketle karşı karşıya ama ciddi bir suskunluk var. Sadece Suriye Kızılay'ı BM ile ortak hareket etme noktasında ve insani yardım ulaştırma noktasında. Ama ateşkese dair Türkiye'nin uyarılması noktasında herhangi bir adım atıldığını görmedik" ifadelerini kullandı. 
 
'Göz yumulmanın çok ötesine geçildi'
 
Efrîn'de çok ciddi bir insan kıyımı söz konusu olabileceğine dikkat çeken Hamide, "Tam kıyısına gelinmiş kentin. Bu durumda uluslararası alan hala suskunsa neler planlanıyor diye düşünüyoruz. Türkiye'nin elini, Suriye denklemindeki kartını güçlendirmek için göz yumulduysa bu göz yumulmanın çok ötesine geçti diye düşünüyorum. Kent sınırlarına gelene kadar değil, Türkiye sınırları içinde bir alan için yeşil ışık yakıldığını düşünüyordum. Fakat bunun ötesine bir ilerlemeye izin verildi" ifadelerini kullandı. 
 
'Rusya cihatçılara alan açıyor'
 
ABD'nin Fırat'ın batısını gözden çıkardığı tespitinin daha önce yapıldığını kaydeden Hamide, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu arada Rusya ne yapmaya çalışıyor? Rusya'da Türkiye'nin yanında kalmasını sağlamak için cihatçılara alan açma arayışı içerisinde ve bu duruma göz yummuş görünüyor. Yani Efrîn denen bölgede İdlip'ten tasfiye edilecek cihatçılar için alan açma yeri olabilir. Akşam saatlerine kadar bu saldırı durur diye düşünüyordum. Ancak hala devam ediyor. Muhtemel ki Rusya buna izin vermiş öyle gözüküyor. Peki oradaki insani yardım ve insani durum ne olacak?  Ya masaya oturup anlaşmaya varacaklar ya da tam El Bab eteklerinde Türkiye tam sınıra dayandığında durdurulacak ve müzakere süreci başlatılacak gibi görünüyor."