Sude Naz'dan çağrı: Neden kimse bir şey yapmıyor

  • 09:08 13 Mart 2018
  • Güncel

 

Evrim Kepenek
 
İSTANBUL - Türkiye Kadın Meclisleri'nin toplantısına katılan kadınlar, maruz bırakıldıkları cinsel saldırı ve istismarı anlatırken, Cinsel istismara tepkisini gönderdiği mektupla dile getiren 13 yaşındaki Sude Naz Kara, "Neden kimse bir şey yapmıyor?" diye sordu. 
 
İstanbul Maltepe'de bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi, 11 Mart Pazar günü, Türkiye'nin ilk kadınlar meclisine ev sahipliği yaptı. İstanbul'un 25 Türkiye'nin 30 ilinden otobüslerle kültür merkezine gelen kadınlar, Türkiye'deki kadınların gücüne dair önemli ipuçları verdi. CHP eski Milletvekili Binnaz Toprak, HDP İstanbul il yöneticileri, İyi Parti'den kadınların yanı sıra salonun büyük bir bölümünü, avukat, doktor ve ev emekçisi ve daha bir çok alandan kadınlar doldurdu.
 
Günde en az 5 kadının katledildiği ve çocuklara yönelik cinsel istismarın en üst seviyelere ulaştığı Türkiye'de kadınlar sadece bu iki gündem üzerinden yaklaşık 3'er dakikalık konuşmalarla görüşlerini açıkladı.  Her ne kadar konuşmalar zaman zaman "Kadınlar birlikte güçlü" sloganı ile kesilse de kadınların coşkusu da kelimeleri de hiç bitmedi. Salonda dolaştırılan mikrofon sayesinde seslerini duyuran kadınların söylediği her kelime Türkiye Kadın Meclisleri aktivstleri tarafından eylem planı hazırlanmak üzere not edildi. Peki,  kadınlar 3'er dakikalık zaman diliminde neler anlattı?
 
Ceza indirimlerine tepki
 
Israrla elini kaldıran kadın nihayet mikrofonu almıştı ki sözlerine başlayamadan geldi gözyaşları. "Ben de annesi öldürülen çocuklardan biriyim" dedi önce, "Şimdi annem gibi kadınlar kocaları tarafından öldürülmesin diye mücadele ediyorum. Erkeklere indirim uygulanmasın. Manisa'da yaşıyorum ve öldürülen kadınların davalarını takip ediyorum. Başka kadınların da davadan haberdar olması için çalışıyorum. Davalarda erkeklere indirim uygulanıyor. Buna karşı bir şey yapalım" dedi. Başka bir kadın da toplumsal rollere değindi, bir kadının ve bir erkeğin yetiştirilme süreçlerindeki farklılıklara dikkat çekti.  
 
'Eşim evimizi yaktı'
 
Elazığ'dan geldiğini belirterek, konuşmaya başlayan bir başka kadın,  "Eşim ben evdeyken evi yaktı. Kimse bir şey yapamadı. Başıma bir şey gelecek diye korkuyorum. Yine de buradayım ben de sizler gibi mücadele etmek istiyorum" dedi. 
 
Kadınların yüzleri, ses tonları, dertlerini anlatırken seçtikleri üsluplar farklı olsa da kadınların sorunları ortaktı. Erkek şiddeti. Bu nedenle de çözüm önerileri olarak iktidarın gündeminde olan hadıma tepki yağdı. Söz alan kadınların neredeyse tamamı hadım ya da idamın bir çözüm değil sadece toplumun bu konudaki hassasiyetini azaltmaya yönelik bir oyun olduğunu belirtti. Kadınların çözümüyse iktidardan farklı. Kadınlar, kadınlara yönelik işlenen suçlarda erkeklere cezai indirim uygulanmamasını istiyor.
 
13 yaşındaki Sude Naz: Daha fazla dernek kurulmalı
 
Son olarak İzmir'de yaşayan ve çocuk ve kadın hakları üzerine çalışma yapan kadın avukat söz aldı. Çocuklara kendilerini korumaları için yol ve yöntemler öğreten bir modülden söz eden kadın, 13 yaşındaki kızı Sude Naz Kara'nın mektubunu paylaştı. "Kızım orada okursan belki yetkililer duyar diye bu mektubu size gönderdi" diyerek mektubu okudu. Türkiye'de cinsel istismar olaylarının utanç boyutlarına ulaştığını belirten Sude Naz, mektubunda "Bence bu konu hakkında daha fazla dernek kurulmalı. Herkes bir şey yapmak istiyor ancak bu konu hakkında bilinçli olarak bir şey yapmayanlar yüzünden çocuklara daha fazla zarar veriliyor. Çocukları bu konularda bilgilendirmek gerekiyor" diye seslendi.
 
 "Bazı insanların istismarı normal karşılıyor. Bunun sebebi çocukları insan yerine koymamaları ve çocukların hakları olabileceğine inanmamaları" diyen Sude Naz mektubunda son olarak şöyle seslendi: "İstismarcılar bitmiyor kimse bir şey yapmıyor. Başlamak için en doğru zaman yarın değil bugündür"
 
Sude Naz'ın mektubunun ardından başka kadınlar da söz aldı. Yaklaşık 4 saat boyunca zaman zaman bir iç dökme, zaman zaman birbirinden öğrenme hali ile devam toplantının sonuç bildirgesi önümüzdeki günlerde açıklanacak. 
 
Sonuç bildirgesinin ardından kadın meclisleri yeni eylem ve etkinliklerde sokaklarda daha çok görünecek gibi.