Gülseren Turan: 21 Mart'ta alanlardayız

  • 09:17 13 Mart 2018
  • Güncel

 

Filiz Zeyrek 
 
ADANA - Adana'da siyasi parti temsilcilerinin de katılımıyla 21 Mart'ta yapılacak Newroz Bayramı'nın startının verildiği basın toplantısı ardından ifade vermeye çağrıldığını söyleyen HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural,  "Bu antidemokratik bir uygulamadır. 21 Marta alanlarda olacağız, bu çağrımızı yapmak en doğal hakkımızdır" diyerek gösterdi. 
 
Adana'da Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Adana İl Meclisi ile Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistlerinin de katılımıyla dün 21 Mart'ta yapılacak Nevroz kutlamalarının startı düzenlenen basın toplantısıyla verildi. Toplantıda basın metnini okuyan HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, daha sonra emniyete ifade vermeye çağrıldı. 
 
'Bu bir suç değil'
 
Henüz ajanslara düşmeden basın metnin içeriği ile ilgili ifadeye çağrılmasına tepki gösteren Gülseren, "Newroz Ortadoğu halklarının bayramıdır. Biz de bu bayramı hep sahiplenmiş ve kutlamışızdır. Bu bir suç değildir" diye belirtti.  Cumhuriyet savcılığının isteği üzerine çağrıldığını kaydeden Gülseren, "Her yıl olduğu gibi bu yılda genel merkezin bize gönderdiği genelge doğrultusunda HDP Adana il yönetimi olarak Newroz tarihi konusunda start verdik. 7 kişilik tertip komitesi oluşturduk. Valiliğe de Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu'nda 21 Mart'ta saat 10.00 ile 18.00 saatleri arasında kutlama yapılacağını belirttik" diye konuştu.
 
'Tabi ki bayram kutlamasına çağrı yapacağız'
 
Newroz'un birçok yerde kutlandığını ve halkların ortak bayramı olduğunu söyleyen Gülseren, "Newroz birçok yerde kutlanıyor. Bugün okullarda ve resmi kurumlarda da kutlanan bir gün. Fakat bize gözdağı verilmek istenmesi doğru değil. Biz yasal hakkımızı kullanıyoruz. Bayram kutlamasına tabii ki çağrı yapılacak. Küt halkları başta olmak üzere 21 Mart'ta alanlarda olacağız. Bu çağrıyı da yapmak en doğal hakkımız" diye devam etti. 
 
'Halklar 21 Marta buluşacaktır'
 
Son zamanlarda yaptıkları her açıklamanın ardından ifadeye çağrıldıklarını dile getiren Gülseren, bu durumu "antidemokratik bir uygulama" olarak nitelendirdi. Gülseren, "Bizim yapmak istediğimiz bu ülkede anti demokratik uygulamalara karşı muhalefet etmektir. Tüm bunları kamuoyuna duyuruyoruz. Üzerimizde haksız bir baskı var, Bunun duyulmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
Gülseren son olarak, "Biz hem Newrozlarda hem de 8 Mart'larda ve diğer tüm özel günler için çağrılar yapacağız. Bu yıl da halklar 21 Mart'ta buluşacak. Tüm halklarımızı Newroz alanına davet ediyoruz" dedi.