Rus aktivistlerden Efrîn için eylem

  • 18:23 13 Mart 2018
  • Dünya

 

HABER MERKEZİ - Saint Petersburg kentinde Rus aktivistler Türkiye Büyükelçiliğinin önünde eylem yaparak, Efrîn’e yönelik işgal saldırılarını protesto etti.
 
Rus aktivistler Elizaveta Mhaili ve Ekaterina Nazarova Türkiye ve bağlı grupların Efrîn’e dönük saldırıları protesto etmek için Rusya Federasyonu'nun Saint Petersburg kentinde bulunan Türkiye Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. KCK bayrağı ve üzerinde “Bijî YPG/YPJ” ve “Bijî Kurdistan” pankartı ile katledilen sivillerin fotoğraflarını taşıyan eylemcilere çevrede buluna insanlar büyük ilgi gösterdi.
 
Aktivistler Türkiye’nin Efrîn’e yönelik saldırılarını durdurması isterken, Rus yetkililere de savaşın durması noktasında çağrı yaptı.
 
Öte yandan Rusya Federasyonu Tambov kentine bağlı Miçurinsk'te Kürdistanlılar Efrîn için bir araya geldi. Miçurinsk Halk Meclisi tarafından yapılan yürüyüş ilçe Kürt Kültür Merkezinden ilçe merkezine kadar sürdü.
 
Yürüyüşte YPG/YPJ ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri ile saldırılarda yaşamını yitiren sivillerin fotoğraflarını taşıyan kitle sık sık "Bijî Berxwedana Efrînê" sloganını attı.
 
İlçe meydanında gelen kitleye konuşma yapan Miçurinsk Halk Mecisi Yönet Melike Abdulselamova, Muhammed Mahmutov ve Sulhadin Patiyev, saldırıları kınayarak uluslararası kamuoyunu harekete çağırdı. 
 
Ayrıca Rus devletine saldırıların durması için çağrıda bulunan Halk Meclisi yöneticileri saldırıların durmaması halinde yeni sivil katliamların olabileceği uyarısında bulundu.