Kayyım atanan Koza madencilik çevre tahribatına devam ediyor

  • 19:59 13 Mart 2018
  • Ekoloji

 

İZMİR - Kayyım atanan Koza Madencilik FETÖ davası nedeniyle yurtdışına kaçan Akın İpek’in çevre tahribatını devam ettiriyor.
 
Bergama’da 1997’den bu yana Bergama Ovacık Beldesinde devam eden siyanürle altın madeni aranmasına yönelik keşifte bulunuldu. Bergama Ovacık Koza madencilik, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, CHP İzmir Milletvekili, Tabipler Odası, TMMOB’a bağlı Kimya Mühendisleri Odası, Metalürji ve Malzeme Mühendisler Odası, İzmir Barosu, Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.
 
‘ÇED olumlu belgesinin iptali için dava açıldı’
 
Çevreciler, Ovacık Altın Madeni'ne ilişkin 1997 yılından bu yana onlarca mahkeme kararı, AİHM kararı çıkmasına rağmen uygulanmadığını, her seferinde bir kılıf yaratılarak mahkeme kararlarının etkisiz hale getirildiğini belirtti. Çevreciler,  geçen yıl iptal edilen 2009/ÇED'inin yerine 2009/7 sayılı genelge ile tesis edilen 3 Ağustos 2017 tarihli ÇED olumlu belgesinin iptali için dava açıldığını belirtti. 
 
Dava; Bergama Belediyesi, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası, Egeçep, Yeşil Artvin Derneği ile 122 yurttaş tarafından açılmıştı.
 
‘Kirlilik İzmir’e dağılıyor’
 
Burada yaşana çevre tahribatının suya, toprağa ve havaya karışarak hem insanlar hem de diğer canlılar için tehlike ürettiğini belirten çevreciler, yaz ayında ısınan havaya karışan zehirli partiküllerin rüzgar vasıtasıyla İzmir Bornova’ya kadar taşındığını belirtti.
 
‘Bölgede koah ve kanser hastalığı yayılıyor’
 
Çevreciler, FETÖ davası nedeniyle yurtdışına kaçan Akın İpek’ten sonra kayyım atanan Koza Maden işletmeciliğinin aynı yöntemlerle altın aradığını, doğaya zarar vermeden altın aranması için gerekli yöntemlerin gerçekleştirilmesi gerektiği tespitinde bulundu. Ayrıca, civar köylerde altın, madencilik işletmesinin faaliyete geçmesinin ardından kanser ve koah hastalarında artış tespit edildiği için sağlık taraması talebinde de bulunuldu.
 
Yurttaşlar, her yıl Dünya Çevre Günü’nde piknik için Çamköy, bir araya gelen köylülerin ve çevre örgütlerinin 5 Haziran 2005’de kaymakamın ve kolluk kuvvetlerin gözü önünde otobüslerinin taşlandığı davanın zaman aşımına uğratılarak düşürüldüğünü de sözlerine ekledi.