Avrupa kentlerinde 'Her yer direniş her yer Efrîn' sloganı yankılanıyor

  • 20:17 13 Mart 2018
  • Güncel

 

HABER MERKEZİ - Almanya, Hollanda ve Fransa'da Kürtler ile dostları Efrîn saldırılarına karşı protesto eylemlerine devam ediyor. Fransa'da çok sayıda eylemci gözaltına alındı. 
 
Türkiye'nin Efrîn'e dönük saldırıları Avrupa'da düzenlenen eylemlerle protesto ediliyor. Saldırılar Almanya'nın Bonn Kentinde yaşayan Kürtler ve dostları, tarafından Rus konsolosluğu önünde protesto edildi. Yapılan eylemde "Her yer direniş her yer Efrîn", "Tüm işgalciler Kürdistan'dan defolun", "Hepimiz Efrîn'iz", "Kürdistan'dan işgalci katliamları durdurun" sloganları atıldı.
 
Bonn Demokratik Toplum Merkezi Eşbaşkanı yaptığı konuşmada, Kürt Halkının kanı üzerinden hesap yapıldığını belirterek, Suriye'deki paylaşım savaşında Türkiye ile Rusya arasında kurban olarak Kürt halkının seçildiğini söyledi. Konuşmalarda,  "Kürt Halkı bu iğrenç politikaların kurbanı olmayı asla kabul etmeyecek. Bulunduğu her yeri direniş alanına çevirecektir" denildi.
 
Aynı amaçla Hollanda'nın Den Haag kentinde de Rusya konsolosluğu önünde bir protesto eylemi gerçekleştirildi. Eylemde Rusya'nın Türkiye ile işbirliği ve Batılı hükümetlerin sessizliğine tepki gösterildi. 
Eylemde sık sık "Terörist Türkiye", "Diktatör Erdoğan", "Katil Erdoğan" sloganları atıldı.
 
Fransa'da eylemcilere gözlaltı
 
Fransa'nın başkenti Paris'te de Kürler ve dostları Efrîn'de yaşanan katliamlara dikkat çekmek için eylem gerçekleştirdi. Fransa Parlamentosu önünde eylem yapmak isteyen kitle polis tarafından engellendi. Polisin kitleyi dağıtma girişimine halk ise, "Her yer Efrîn, her yer direniş" sloganları ile karşılık verdi.
 
Kitleye saldıran polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Polisin saldırısının devam ettiği öğrenildi.