'Türkiye ekonomisi büyüyor' diyenlere: Kadın yoksa büyüme de yok

  • 09:05 2 Nisan 2018
  • Emek/Ekonomi
Gülistan Azak
 
MALATYA - "Türkiye ekonomisi büyüyor" diyenlere TÜİK'in Ocak 2018 verilerini hatırlatan esnaf kadınlar, "Vergi ve zamlara harcaya harcaya  elde avuçta hiçbir şey kalmadı. Ülke ekonomisinde kadın yoksa büyüme de yoktur" dedi. 
 
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi'nin (DİSK-AR) "Kadın İşçi Gerçeği " raporuna göre, Türkiye'de 10 kadından ancak 3'ü çalışıyor ve çalışan kadınların yüzde 63,9'u çalışma hayatından memnun değil. Korn Ferry'in "Cinsiyetler Arası Ücret Farkı" raporuna göre ise, Türkiye'deki özel sektörlerde çalışan kadın ve erkek arasındaki ücret farkı yüzde 18, güvencesiz çalışan kadın sayısı ise 4 milyondan fazla. Bugün birçok ülkede ve Türkiye'de kadınlara ve erkeklere hukuksal boyutta biçimsel eşitlik tanınsa da gerçekte ekonomik, toplumsal ve politik eşitsizlik sürüp gitmekte. Raporlara yansıyanları ise kadının emek ve yaşam mücadelesini özetleyen kadın esnaflar değerlendirdi.
 
Malatya'da esnaflık yapan kadınlardan Havva Genç (37), tahakkümcü erkek egemen anlayışına karşı kadınların emek mücadelesinde etkin rol oynaması gerektiğini belirterek, "Kadın olmak zor tabi ama çalışan kadın olmak ayrı bir zor. Vergi ve zamlara harcaya harcaya  elde avuçta hiçbir şey kalmadı. Kesintisiz ve izinsiz her gün 12 saat çalışıyoruz ama yine de hakkımızı alamıyoruz" dedi.
 
'Kadın yoksa ekonomik büyüme de yok'
 
Kadın ve erkeğin eşit katılım göstermediği bir ekonominin tam anlamıyla gerçekliğine ulaşamayacağının altını çizen Hatun Aydın (45), "Ülke ekonomisinde kadın yoksa büyüme de yoktur. 'Türkiye ekonomisi büyüyor' diyenler kamuoyunu etkilemeye yönelik algı operasyonu içerisinde" diye konuştu. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Ocak 2018 verilerini hatırlatan Hatun, "Türk lirasının değer kaybettiği, ithalatın yüzde 38 artış gösterdiği, her geçen gün yeniden zamlanan ve bir haftada 27 kuruş zammı gören benzin ve mazot fiyatlarının ülkenin 'büyüyor' dedikleri ekonomisinin ne durumda olduğunun açık göstergesi" dedi. 
 
'Yaşam mücadelesi, ekmek mücadelesini öteliyor'
 
Türkiye'de kadınların, ekmek mücadelesinden çok yaşam mücadelesi verdiğinin altını çizen Zeliha Taş (47), "Ülkede her gün bir kadın erkek tarafından katlediliyorken, ekmek mücadelesi öteleniyor. Çalışan kadınlar evlerinde fiziksel şiddete, iş yerlerinde ise mobbinge maruz bırakılıyor" diye vurguladı Kadınların tüm baskılara rağmen emek ve ekmek mücadelesi vermekten vazgeçmemesi gerektiğini vurgulayan Zeliha şöyle konuştu: "Kamu veya özel sektörde çalışmak istemiyorum diyen kadınlar, kendi iş istihdamını kendileri yaratabilmelidir. Benim gibi ekmek, gözleme yapıp  kendi ekonomilerini oluşturabilirler. Kadın isterse her işin en iyisini yapar. Kadınlar emek ve ekmek mücadelesi vermeyi bırakmamalılar." 
 
'Cinsiyet eşitsizliğine son verilmeli'
 
Kadınların ekonomik yaşama daha fazla katılmaları, kalkınma ve büyümeden daha fazla pay almaları için aile içindeki konumlarında iyileşme sağlanması gerektiğini dile getiren Reyhan Gün (54) ise, şöyle dedi: "Çalışmayan kadın ekonomik olarak devlet tarafından desteklenmelidir. Kadının önündeki engelleri kaldırmalı ve toplumda erkekle eşit düzeye gelmesi için iş istihdamına destek verilip, cinsiyet eşitsizliğine son verilmelidir."