Kadını öteleyen zihniyete: Sahnenin de yaşamın da önünde olacağız

  • 09:21 2 Nisan 2018
  • Kültür Sanat
İZMİR - Eğitim Sen'li kadınlar, kendilerini hem tiyatro hem de yaşam sahnesinde görmek istemeyen erkek egemen zihniyete karşı "Tersine Dünya"yı oynadı.  
 
Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube üyesi kadınlar, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın kadınların tiyatro sahnesine çıkmasına engellediği şu günlerde, meslektaşlarıyla dayanışmak için sahneye çıktı. Kadınlar, ihraç edilen kamu emekçileri için "Tersine Dünya" isimli oyunu sahneledi. Orhan Kemal'in eserinden sahneye aktarılan oyunda, kadın ve erkeklere biçilen rollerin değişmesiyle neler olacağı anlatılıyor. 
Tamamı amatör oyunculardan oluşan ekipten Gülistan Balcı ve Ebru Dinçel, AKP'nin kadın düşmanı politikalarına karşı "Kadınlar tiyatro sahnesinden inmeyecek" dedi. 
 
'Kadın sorunlarını empati kurarak anlatmak'
 
Oyuncu bulmak, zaman ayırmak gibi zorluklara rağmen yine de oyunu sahneleyebildiklerini belirten Gülistan, erkek egemen sistem içinde doğmuş büyümüş erkeklerin, kadınlarla ancak rolleri değiştirirse empati kurabileceği fikri ile bu oyunu seçtiklerini söyledi. Gülistan "Asla evinde fasulye ayıklamayan erkek veya eşi hovarda olup sokaklarda sarhoş olan kadın göremezsiniz ama burada gördük. Erkeklere 'ben eşime bunu yaşattığımda işte bunları hissettiriyorum'u anlattık. Kadınların her alanda olması gerektiğini, her işi yapabileceğini gördüler" dedi.
 
'Erkek egemen sisteme inat hayata daha sıkı sarılıyoruz'
 
Kadınların ekmekleri elinden alınarak "terbiye etmek" isteyen erkek zihniyetine inat hayata daha çok asıldığını ve mücadeleye katıldığını vurgulayan Gülistan, tiyatrodan elde edilen gelirin ihraç olan arkadaşları için kullanılacağını aktardı. Gülistan, "Arkadaşlarımız, yoldaşlarımız, mahallelilerimiz, tanıyan tanımayan bütün arkadaşlar bizim hangi yola çıktığımızı bildikleri için bize çok destek oldular. Davet gelirse her yere gideriz. Sahnenin tozunu yutan bu tadı alan herkes devam etmek isteyecektir. Bundan sonra biz zor eve kapanırız" dedi.
 
'AKP kadınları sahnenin arkasında istiyor' 
 
Oyunda yer alan ihraç edilen öğretmenlerden Ebru Dinçel de repliklerde gündeme dair eleştiriler olduğunu, TBMM başkanı ve cinsiyetçi konuşmalar yapan Hülya Avşar eleştirdiklerini belirtti. Ebru, şöyle dedi: "Hayat bir tiyatrodur derler ya biz kadınların kulisin arkasında olmasını istiyor AKP, bizi gerçek tiyatro sahnesinde de görmek istemiyor. İhraçlarla da bizi yaşayan ölüler haline getirmek istediler ama hayatında hiç tiyatro oynamamış insanlar olarak içimizdeki cevheri ortaya çıkardılar" dedi.