HDP kongresine katılan 37 kişiye soruşturma: Neden önde oturdunuz?

  • 09:16 3 Nisan 2018
  • Hukuk
DİYARBAKIR - HDP’nin Ankara’da gerçekleştirdiği 3’üncü Büyük Olağan Kongresi’ne Diyarbakır’dan katılan 37 kişi hakkında soruşturma açıldı. İfadeye çağrılanlara, “Kürtçe şarkı söylemekteki amacınız nedir?” “Otobüste neden önde oturdunuz?”, “Önde oturmanızı örgüt mü söyledi?” soruları soruldu. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Ankara Arena Spor Salonu’nda 11 Şubat’ta gerçekleştirdiği 3’üncü Büyük Olağan Kongresi’nden saatler sonra jet hızıyla soruşturma başlatılmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında yaptıkları konuşmalardan ötürü soruşturma başlatırken, şimdi de Diyarbakır’dan kongreye katılan 37 kişi hakkında soruşturma açıldı. Soruşturmanın gerekçesi ise, kongre için 10 Şubat’ta Diyarbakır’dan hareket eden otobüste çekilen ve HDP Diyarbakır İl Örgütü’nün Twetter hesabından paylaşılan videolar. 
 
“Em hemu bi hev re stranen azadi u berxwedane bibejin” (Hep birlikte özgürlük ve direniş şarkılarını söyleyelim) başlığıyla paylaşılan videoda, otobüstekilerin şarkı söyleyip alkış tuttuğu görülüyor. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında otobüste bulunan 37 kişi, tek tek Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne çağrılarak ifadeleri alınıyor. Soruşturmada, otobüstekilerin söylediği  “Serhildan Jiyana” şarkısının “PKK propagandası” içerdiği ileri sürüldü.
 
‘Kürtçe şarkı söylemekteki amacınız nedir?’
 
İfadeye çağrılanlara, “Kürtçe şarkı söylemekteki amacınız nedir?”, “PKK ile ilişki ve irtibatınız nedir?”,  “Örgüt içerisindeki konumuz nedir?”, “Kendisi ile irtibatlı olduğunuz emir ve talimat aldığınız örgüt mensupları kimlerdir?” soruları soruldu. Kongreden döndükten bir gün sonra şafak operasyonuyla gözaltına alındığını belirten Ceylan Aslan, şuanda ise birçok kişinin tek tek ifadeye çağrıldığını vurguladı. Emniyet’te kendisine sorulan birçok sorunun ifade tutanağına eklenmediğini kaydeden Ceylan, polisin kendisine “Efrîn operasyonunda 11 askerin yaşamını yitirmesi ardından kutlama yapma bahanesiyle kongreye gitmişsiniz” dediğini belirtti. Bunun üzerine yaşamını yitiren askerlerden haberi olmadığını ve söz konusu haberi görmediğini belirttiğini söyleyen Ceylan, şöyle dedi: “Kongreye gidiyorduk.  Elbetteki coşkuyla gidiyorduk. ‘Serhildan jiyana parçasını söylemişsiniz’ dediler. Kongreye coşkuyla gittiğimiz şarkıyı söyledik. Faşist sayfalar kendi sosyal medya hesaplarında paylaşarak hedef göstermişlerdi.” 
 
Ceylan, “Örgüt propagandası” yapmaktan soruşturma açıldığını ancak Emniyet’te “Örgütle bağınız var mı?”, “Kod adınız nedir?”, “Neden önde oturuyorsunuz?”, “Önde oturmanız örgüt tarafından mı söylendi”, “Siz araçta sorumlu muydunuz?” ve “Aracı harekete geçirme ve propaganda yapma göreviniz mi? vardı?” sorularıyla muhatap olduğunu söyledi. İfadeye çağrılan diğer kişilere de “Neden Kürtçe şarkı söylediniz?” sorusunun sorulduğunu kaydeden Ceylan, HDP kongresindeki katılımın hazmedilmediğini ve bu nedenle soruşturmanın açıldığını söyledi.